Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Як правильно зробити розрахунок штрафних санкцій, 3% річних, індексу інфляції при написанні позовної заяви (види санкцій, формули розрахунків, строки стягнення)
- Деталі
- Опубліковано: 10 жовтня 2013
У нашій попередній темі ми описували, як правильно написати і оформити позовну заяву для початку господарських та цивільних процесів. У цій статті ми розглянемо, як правильно розрахувати штрафні санкції з наведенням формул таких розрахунків і термінів, яких необхідно дотримуватись для їх заяви до суду і подальшого стягнення. Відразу хочу відзначити, що розрахунок штрафних санкцій в цивільному процесі відрізняється від розрахунку штрафних санкцій у господарському процесі. Відмінність полягає в тому, що процеси передбачають різні терміни нарахування і, відповідно, стягнення.
До числа штрафних санкцій відносяться (штраф, пеня). А також можна стягнути суми, що не відносяться до штрафних санкцій - 3% річних, індекс інфляції. Розглянемо по порядку кожну позицію і розберемо формулу обчислення за термінами.
Штраф - вид відповідальності , що настає за невиконання або неналежне виконання умов домовленостей і стягується одноразово за кожен випадок такого порушення. Відразу хочу зауважити що штраф, як вид відповідальності, застосовується не тільки у цивільному та господарському провадженні. Це поширений вид відповідальності, який застосовується у всіх галузях права, і ми його можемо зустріти в кримінальному та адміністративному праві. Універсальної формули розрахунку для цього виду цивільної відповідальності немає, тому що штраф у цивільному та господарському виробництві розраховується виходячи з умов договору, який уклали сторони (поставка, послуги, будівельний підряд) або з норм закону. Найчастіше його вказують у відсотках від суми угоди або від суми неоплачених грошових зобов'язань, термін оплати яких минув, або у фіксованій сумі грошей. У господарському процесі існує загальне правило для всіх штрафних санкцій, яке свідчить, що нарахування штрафних санкцій відбувається протягом півроку, а стягнення можливе протягом одного року. Термін починає обчислюватися з моменту, коли умови договору мали бути виконані (настав термін оплати за поставлений товар, або настала дата поставки товару). У цивільному процесі нарахування санкції триває протягом року.
Пеня - вид санкції, що застосовується у вигляді нарахування за певний період (за кожний день). В основному, пеня застосовується у відсотку від суми боргу, а в разі, якщо пеня прописана в договорі, який уклали юридичні особи (компанії), вона не може перевищувати розмір подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на період її нарахування. Формула розрахунку проста. Припустимо, 01.09.2013 року, вам повинні були повернути гроші в розмірі 10 000,00 грн., Проте вам їх не повернули з якихось причин на зазначену дату, а повернули через календарний місяць 01.10.2013 року. У договорі у вас прописано, що пеня нараховується за кожний день прострочення по 0,1% від суми боргу. Розглянемо формулу нарахування пені. Спочатку треба порахувати, скільки днів прострочення пройшло з моменту початку обчислення по момент оплати або на момент подання позовної заяви до суду. У даному випадку пройшло 30 календарних днів. Для того щоб ми могли дізнатися, скільки грошей ми можемо стягнути в цивільному процесі , користуємося формулою :
0,1 % х 30 днів = 0,03 % за 30 днів ; 10 000 грн. х 0,03 % = 3 грн. Пеня за тридцять днів склала 3 гривні, і цю суму можна заявити в позовній заяві до суми основного боргу. Виходячи з практики, суди задовольняють позови за штрафними санкціями в повному обсязі.
3% річних - не штрафна санкція, і не належить до їх числа. Всі хто думає, що 3% річних є штрафною санкцією, помиляються. Але 3 % річних можна заявити в позовній заяві. Давайте на попередньому прикладі розглянемо, як правильно провести розрахунок: 3% : 365 днів у році = 0,00008219 % за один день ; 0,00008219 % х 30 днів = 0,00246575 % за 30 днів. Потім 10 000 грн. х 0,00246575 % / 100 = 0,24 грн. Тобто, 24 копійки ми можемо заявити в позовній заяві. Так як 3% річних не відносяться до штрафних санкцій, термін стягнення не встановлений, їх можна стягувати протягом усього строку позовної давності - протягом 3- ох років.
Індекс інфляції – індекс, який відображає загальний рівень цін на товари та послуги по всій країні. Індекс інфляції не відноситься до штрафних санкцій, але його можна заявити окремим пунктом позовної заяви. Він може бути як негативним так і позитивним. При негативному індексі інфляції при розрахунку за вказаними параметрами вийде від'ємне число, а значить стягнення грошей неможливо. При позитивному індексі інфляції, стягнення можливо. Індекс інфляції за вересень місяць 2013 склав 100 %, а значить інфляції у вересні місяці не було. Формула розрахунку наступна : 10 000 грн. х 100 % / 100 = 10 000 грн. ; 10 000 грн. - 10 000 грн. = 0,00 грн.
Ось і все, що необхідно знати для того, щоб розрахувати штрафні санкції до позовної заяви. Якщо вам щось буде незрозуміло, наша Юридична компанія завжди готова вам допомогти вийти з будь-якої складної ситуації.
Источник: Компания «Оптимум»