Стягнення дебіторської заборгованості (боргу) в разі несплати за поставлений товар чи надані послуги (як самостійно підготувати позовну заяву )

Вищий господарський суд України

У господарських судах найпоширенішим видом вимог є стягнення заборгованості з контрагента ( фізичної особи - підприємця або з юридичної особи) . Це найпростіший вид вимог, але, незважаючи на уявну простоту завдання, стягнення дебіторської заборгованості має ряд тонкощів, не знаючи про які  можна і не досягти необхідного результату.

Давайте розглянемо, в чому полягає простота і складність стягнення заборгованості через суд. Я постараюся максимально спростити виклад теми для того, щоб читач при бажанні і наявності певного розуміння питання зміг самостійно підготувати позовну заяву і подати його до суду.

Для початку  звернемо увагу на документи , які необхідні для підготовки позовної заяви. У першу чергу, це договір , на підставі якого була здійснена поставка чи надані послуги, видаткові накладні або акти прийому -передачі, документи, що підтверджують факт часткової оплати - виписка з банківської установи по вашому рахунку, яка свідчить  про зарахування коштів (передоплати чи часткової оплати товару або послуг), або підтверджує те , що гроші не надійшли на рахунок , листування між сторонами та інші документи. У разі , якщо договір не був підписаний з якихось причин , але є докази поставки або надання послуги , даних документів має вистачити для формування позову , але в такому випадку треба виставити вимогу щодо  сплати грошових коштів, оскільки інакше у боржника немає дати виникнення зобов'язання з оплати, а за законом боржник у разі позадоговірних відносин зобов'язаний здійснити оплату через 7 днів з моменту отримання вашої письмової вимоги про оплату. Письмову вимогу про оплату можна написати у довільній формі і потім відправити на юридичну адресу вашого боржника ( обов'язково - цінним листом з описом вкладення) . Такий вид поштового відправлення необхідний для того, щоб ваш боржник не зміг заявити про те, що термін оплати не настав, і, як наслідок , суд вам не відмовив задоволенні позову. Хочу звернути увагу, що господарський суд розглядає справи виключно на підставі письмових документів (причому сторона, яка звертається з позовом, зобов'язана підтвердити всі свої вимоги належними доказами. Якщо документальної доказової бази на вашу користь немає, раджу не звертатися до суду, бо ви отримаєте відмову в позові  в повному обсязі. При цьому ви даремно витратите гроші на оплату судового збору ,  який складає 2% від суми позовної заяви , а також час на участь у судовому розгляді. Більше того, якщо ви отримаєте таке рішення суду (про відмову у задоволенні позову), то надалі вже не зможете звернутися до суду з цього приводу.

Давайте розглянемо варіант, при якому у вас є всі необхідні документи, які підтверджують те, що вам винні гроші . Обов'язково зверніть увагу на термін, коли вам повинні були сплатити гроші, так як з цієї дати до моменту подання позовної заяви не повинно пройти більше трьох років. В іншому випадку - ви пропустили строк позовної давності, і суд вам відмовить у задоволенні позову. Уважно прочитайте договір , в якому прописані умови вашого взаємодії з боржником, і почніть описову частину позовного заяви з того, що ви уклали визначений договір, поставили товар або надали  послуг на певну суму, оплата мала  бути здійснена на якусь дату, однак вона не надійшла або надійшла частково (з посиланням на документи).

Суду треба лаконічно і послідовно в позовній заяві розписати ті аргументи, на які ви посилаєтесь, і які документально підтверджуються. Не треба вказувати ті факти, які ви не зможете підтвердити документами, тому що господарський суд, розглядаючи справу, буде приймати як докази тільки ті доводи, які документально підтверджені. Також не забудьте навести статті Цивільного та Господарського кодексів України, на які ви посилаєтесь, в описовій частині тексту. Для суду по процесу є дві сторони - Позивач і Відповідач. Ви в даному випадку будете позивачем, а ваш боржник відповідачем. Не забудьте вказати у самому початку позовної заяви ціну позову, це вимога визначена господарським процесуальним кодексом.

Коли ви підготували описову частину, слід перейти до прохальною частини (це та частина, де ви чітко повинні сформулювати свої вимоги). Давайте розглянемо, що зазвичай міститься в прохальній частині, а також як правильно оформити та подати позовну заяву.  Першою вимогою  треба просити  суд прийняти ваш позов до провадження, а другою вимогою - просити суд стягнути з боржника суму, яку він вам винен. Третьою вимогою треба просити суд стягнути судовий збір у повному обсязі з відповідача на вашу користь. Оплата судового збору за законом має покладатися на відповідача у разі задоволення позову в повному обсязі, у разі ж часткового задоволення позову вона буде повернута пропорційно сумі стягнутих грошових коштів . Якщо позов не задовольнить (відмовлять повністю), судовий збір йде у дохід держави і не компенсується позивачеві.

Зверніть увагу на додатки (документи, що додаються до позову). Їх перелік треба помістити нижче позовних вимог. У даному розділі вам необхідно описати всі ті копії документів, які ви згадували в описовій частині позову, додати оригінал квитанції (або платіжного доручення з відміткою банку), яка  підтверджує оплату судового збору,  і доказ відправки позовної заяви з усіма додатками відповідачу (чек і опис вкладення в цінний лист). Усі копії документів повинні бути завірені підписом керівника та печаткою підприємства із зазначенням дати засвідчення. У разі, якщо позовна заява не буде відповідати всім зазначеним параметрам, суд вам відмовить в  прийнятті позову та у відкритті провадження по справі.

Такі основні вимоги, яких необхідно дотримуватися при написанні і формуванні позовної заяви для подання його до господарського суду. Я в даній статті не згадував про те, що позивач має право, крім основного боргу заявити до стягнення з боржника штрафні санкції. Це 3 % річних, інфляція, пеня, штраф. Це досить об’ємна тема, і її треба висвітлити в окремій статті, яку я обов'язково напишу найближчим часом. Якщо у вас є питання щодо формування позову, ви можете проконсультуватися у фахівців нашої Юридичної компанії.

Архів статей

березня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...