Проблемна автоцивілка - як отримати виплату

отримання виплат по автоцивільці

Вже більше восьми років кожен автомобіліст в Україні зобов'язаний мати при собі поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам (так звана «автоцивілка»). Думаю, що за цей період багато оцінили переваги такого методу захисту інтересів автовласників та інших учасників дорожнього руху. Однак, як і в будь-якій сфері, є свої проблеми і труднощі, з якими у випадку дорожньо-транспортної пригоди може зіткнутися будь-який водій. 

Так, найбільш важливим і часто непростою справою виявляється отримати виплату по страховці (автоцивільці) винуватця ДТП. Справа в тому, що значна частина автовласників, бажаючи заощадити на оплаті страхового платежу, купувала поліси страхування у тих компаній, які пропонували їх за найменшою ціною. Найчастіше це були невеликі страхові компанії, що недавно вийшли на ринок страхових послуг. На сьогоднішній момент досить значна частина таких підприємств на ринку фактично не присутні, а деякі вже знаходяться в процедурі банкрутства. Також почастішали випадки продажу фальшивих полісів страхування. Особливо високий ризик придбати такий поліс у агентів, які здійснюють продажі прямо в своїх автомобілях (думаю, що кожен водій бачив машини, припарковані на узбіччі, обвішані рекламою страхових компаній), або поза офісів страхових компаній. Так що краще все-таки купувати поліс страхування саме в офісі страхової компанії. Крім цього, радимо все ж віддавати перевагу великим компаніям, які працюють на ринку не один рік. Тим більше що, заощадивши незначну суму на купівлю поліса, ви ризикуєте, у разі заподіяння шкоди третім особам, бути вимушеним самостійно покривати ці збитки.

У даній статті я б хотів детальніше зупинитися на кількох типових ситуаціях, що виникають у процесі отримання виплат з автоцивілки. Є зважаючи випадки, коли у винуватця ДТП взагалі немає поліса страхування цивільної відповідальності, коли він не зізнається страховою компанією (підроблений поліс), коли страхова компанія винуватця ДТП перебуває у процедурі банкрутства, або просто не здійснює виплати по причині відсутності коштів.

Отже, що ж відбувається, коли сталося ДТП, а у винуватця чинного поліса страхування цивільної відповідальності не виявилося?

На перший погляд, ситуація досить проблемна, і багато автовласників, потрапивши в таку ситуацію, вже представляють багаторічну судову тяганину з винуватцем ДТП. Насправді, для особи, якій було завдано шкоди, це, напевно, ще більш простий варіант, ніж всі наступні.

Справа в тому, що далеко не всі автолюбителі знають про існування такої організації, як МТСБУ - Моторно -транспортне страхове бюро України.

Це ні що інше, як єдине об'єднання всіх страховиків України, які здійснюють на її території діяльність зі страхування цивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Всі страхові компанії, що продають автоцивілку, в обов'язковому порядку є членами МТСБУ.

Серед інших функцій, МТСБУ покриває збиток, заподіяний транспортним засобам, які мають діючий поліс страхування відповідальності, транспортним засобом, у водія якого такий поліс відсутня. Надалі, після виплати збитку, МТСБУ буде стягувати дані кошти з винуватця ДТП, не застрахувало свій автомобіль.

Таким чином, треба усвідомити таке. Якщо у винуватця ДТП полісу страхування цивільної відповідальності немає ( або виявилося, що термін його дії закінчився), то для отримання відшкодування збитку можна і потрібно звертатися безпосередньо в МТСБУ. Туди подається той же комплект документів, що і в страхову компанію (довідка з ДАІ про ДТП, копії Вашого поліса страхування, техпаспорта на автомобіль і водійського посвідчення). Крім цього, треба буде надати для огляду експертом пошкоджений транспортний засіб. Після отримання всіх необхідних документів, протягом місяця МТСБУ виплатить суму збитків. Максимальний її розмір не перевищує межі компенсації за полісами цивільної відповідальності автовласників.

Якщо поліс, який був у винуватця ДТП, при пред'явленні його в страхову компанію, виявився підробленим, то в такому випадку, діяти треба за такою ж схемою - звертатися в МТСБУ.

МТСБУ також покриває збитки, завдані транспортними засобами, що належать інвалідам першої групи, учасниками бойових дій та інвалідів війни.

Можливий варіант, коли компанія, в якій застрахована відповідальність водія, яке завдало шкоди третім особам, знаходиться в процедурі ліквідації (банкрутства). У цьому випадку збиток також покриває МТСБУ. Однак і тут є свій підводний камінь. МТСБУ відповідно до закону, проводить виплати за зобов'язаннями тільки тих компаній, які вже визнані судом банкрутами, або ліквідовані. Не вдаючись у подробиці процедури банкрутства, вкажемо лише, що від порушення судом справи про банкрутство до визнання її банкрутом може пройти дуже значний час (часто більше року). І весь цей час, на жаль, у постраждалої сторони немає жодних юридичних підстав для звернення до МТСБУ з заявою про виплату компенсації замість страхової компанії.

Мабуть, найнеприємнішим для постраждалого у ДТП водія буде варіант, при якому страхова компанія, в якій особа, що заподіяла шкоду, застрахувала свою відповідальність перед третіми особами, просто відсутня за місцем знаходження, або просто не виплачує гроші, мотивуючи це фінансовими труднощами підприємства, або не мотивуючи невиплату взагалі. У такому випадку, як правило, доводиться судитися вже зі страховою компанією. Однак, як показує практика, перспективи реального отримання грошей зі страхової компанії, за таких обставин, досить туманні. Єдине, що якщо ви використовуєте всі можливості щодо стягнення грошей зі страховою, і не отримаєте результату, з'явиться можливість стягнути кошти збитку безпосередньо з особи, його заподіяла. Але це вже окреме завдання, досить складна з юридичної точки зору. У будь-якому випадку, за будь-яких труднощах з отриманням виплат за будь-яких видів страхування, фахівці Юридичної компанії «Оптимум » завжди будуть раді надати вам кваліфіковану допомогу.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...