Нотаріальне посвідчення підписів у статуті підприємства

нотаріально посвідчений статут

Розкриваючи різні проблеми та ситуації в статтях, які розміщено в нашому блозі, ми вирішили приділити більше уваги питанням, які стосуються статутних документів компаній деяких організаційно-правових форм – статутам. Ми не будемо розглядати вимоги до змісту а також візуальному оформленню статуту, оскільки це питання не актуальні на сьогодення, більш того, вичерпну відповідь на них можна з легкістю знайти у відповідних законах. Першим питанням, яке буде розглядатися в цьому інформаційному блоці буде питання нотаріального засвідчення підписів учасників в статуті.

Кожен, хто хоч би раз мав справу із створенням компанії у формі господарського товариства або підприємства, знає, що існує ряд  дій, котрі необхідно виконати для повної реалізації цього процесу. Обов’язковим етапом в цьому процесі є підписання учасниками статуту (засновницького договору) з подальшим нотаріальним посвідченням підписів. Але проаналізувавши законодавство, яке регулює порядок створення та організації різних видів суб’єктів господарської діяльності, висновком буде той факт, що нотаріальне посвідчення підписів не є обов’язковою вимогою. Про це, а також про інші ситуації, які можуть виникнути при реєстрації та здійсненні діяльності, ми і хочемо розказати. Відразу зробимо зауваження, що мова йде лише про деякі форми (господарські товариства та підприємства).

Спочатку для загального розуміння, слід зазначити, що нотаріальному посвідченню підлягають лише підписи учасників, а не сам документ в цілому. Що це означає? Це означає, що нотаріус дає підтвердження про те, що учасники (або їх законні представники) власноруч поставили підписи в якості згоди із положеннями, які містяться в тексті статуту. Сам статут на предмет відповідності до положень законодавства, нотаріус не перевіряє. 

Перейдемо детальніше до теми статті. Основними законами, які регулюють порядок створення та організації форм, які нами розглядаються є Цивільний та Господарській кодекс, Закони «Про господарські товариства» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». Якщо зрозуміти в положення вказаних законів, які містять норми стосовно змісту та оформлення статуту господарського товариства або підприємства, то можна зробити переконливий висновок, що обов’язкове нотаріальне посвідчення підписів не потрібне. Виходячи із визначення, статутним є документ, який затверджено та підписано учасниками або їх представниками. Можна задати питання»: «А навіщо взагалі потрібно це обговорювати?». Тут трошки повернемося до минулого (до літа 2011 року) і поглянемо на положення вказаних нормативно-правових атів. Статті, які нас цікавлять, а саме Цивільного, Господарського кодексів, Закону «Про господарські товариства» не відрізняються від теперішніх. А ось стаття закону про реєстрацію містила вимогу про обов’язкове нотаріальне посвідчення підписів. Більш того, ця вимога існувала ще до прийняття цього закону. З літа 2011 року обов’язкове посвідчення у статутному документі скасоване, але не всі про це знають. Слід зазначити, що не тільки майбутні власники господарських товариств та підприємств можуть про це не знати, через відсутність необхідних знань, але і державні реєстратори із більшості регіонів трактують положення законів в бік неможливості зареєструвати установчий документ, який не містить нотаріально посвідчених підписів. Але про основні складнощі ми розповімо згодом. Роблячи підсумки під теоретичною складовою питання щодо нотаріального посвідчення підписів, робимо єдиний висновок, що нотаріальне посвідчення підписів учасників не є обов’язковою, а стала лише рудиментальною дією в процесі створення та організації компанії.

Тепер розберемося з практичною складовою нашою теми. Перше с чого треба почати – державна реєстрація. В нашому блозі не раз йшла мова про те, що кожен реєстратор тлумачить норми законів на свій розсуд. Від цього і виникають основні проблеми. Практично всі реєстратори України, за виключенням Києва, стверджують, що підписи у статуті повинні бути нотаріально посвідчені. В разі подачі пакету документів з не посвідченими підписами у статуті реєстратор відмовляється провести реєстраційну дію. А якщо вимагати дати офіційну письмову відповідь, то реєстратор мотивує свої дії неправильним оформленням установчих документів відповідно до закону про держреєстрацію. Звісно, його можна оскаржити в порядку адміністративного судового провадження, доводячи протилежне та маючи стовідсоткові шанси на перемогу. Але скільки часу на це буде витрачено? Тому люди вимушені погоджуватися виконувати вимоги реєстратора, що найменш для економії часу. Як було зазначено, виключенням з цього правила є місто Київ. Як би це смішно не виглядало, але реєстратори районних адміністрацій міста Києва більш прогресивні своїх регіональних колег і з легкістю проводять реєстраційні дії зі статутами, підписи в яких не посвідчені нотаріально. 

Далі на чому зупинимося – це робота з банками. Цьому дуже важливому питанню теж треба приділити значну увагу. Пакет документів для відкриття поточного рахунку (або внесення змін) містить в собі нотаріально засвідчену копію статуту підприємства, яке відкриває рахунок. І ось як раз з нотаріальної копії і можуть початися проблеми. Не кожний нотаріус посвідчить копію зареєстрованого статуту, в якому не посвідчені нотаріально підписи учасників. Такі дії нотаріус пояснює спираючись на положення спеціальної інструкції, яка регулює порядок здійснення нотаріальних дій. Але є практика за допомогою якої можна оминути це твердження, посвідчивши копію, але вартість послуг нотаріуса буде значно вище. Проблема  посвідчення копії у нотаріуса ще не найбільш велика проблема при відкритті розрахункового рахунку. При здачі всіх документів до банку, вони обов’язкову проходять перевірку та візуються у тамошніх юристів. Проблема може полягати в тому, що не всі банківські юристи знають про той факт, що підписи в уставі не підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню. Вони відмовляються ставити візу, посилаючись на підписи у статуті, і як результат операціоніст блокує роботу рахунку на видаток, тим самим блокую роботу підприємства в цілому. 

Також необхідно відзначити, що при пред’явленні статутних документів без нотаріально посвідчених підписів іноді виникають проблеми в деяких контролюючих та ліцензуючи органах, співробітники яких зазвичай не компетентні у деяких питаннях стосовно установчих документів. 

Як висновок, хотілося б дати деякі рекомендації стосовно нотаріального посвідчення підписів у статуті. Спеціалісти нашої компанії, як і більшість наших колег, мають однакову думку, що підписи у статуті краще посвідчувати у нотаріуса. Особливо це стосується коли учасник та директор різні особи, а також, в разі участі в компанії юридичної особи. Сюди же можна віднести випадок підписання статуту не самим учасником, а його представником. Також при великих об’ємах виручки і великому доході Вашої компанії, більш безпечним заходом буде здійснити нотаріальне посвідчення підписів для подальшого уникнення підробки документів. Ну і звісно, в разі успішної державної реєстрації за межами Києва, для успішної державної реєстрації. 

Сподіваємося, ця стаття стала для Вас гідним джерелом інформації і допомогла знайти відповідь на питання, теми статті, яке вже стало «філософським». В будь-якому випадку при виникненні якихось питань з приводу цієї теми, спеціалісти нашої Юридичної компанії без проблем та в повному обсязі дадуть відповіді на них.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...