Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Повернення боргів за розпискою
- Деталі
- Опубліковано: 29 квітня 2013
Темою даної статті є повернення боргу по розписці через суд, а саме - як правильно скласти позов і подати його до суду. Для команди адвокатів Юридичної компанії «Оптимум» це не є жодною проблемою. У нас таких справ у ... поточному провадженні досить багато, і ми володіємо всіма нюансами, необхідними для найкращого захисту інтересів клієнта. У даній статті ми поговоримо про стягнення боргів у судовому порядку за розписками (коли одна людина позичає гроші у іншої людини). Я намагатимуся не використовувати юридичну термінологію і розповісти все доступною для будь-якої людини мовою і додатково пояснити, як написати і подати позов щодо повернення своїх грошей.
Спочатку я хотів би коротко роз'яснити основні поняття, які в подальшому нам багато в чому допоможуть при розкритті такої об'ємної теми.
Розписка - це документ, в якому відображені ваші домовленості при позиці грошових коштів. У ній міститься інформація, про те хто позичає гроші (ПІБ, паспортні дані, прописка), кількість грошей - цифрою або прописом, у кого було зроблено позику грошей (ПІБ, паспортні дані, прописка), коли була зроблена позика і, бажано, де саме передавалися кошти, термін повернення позики, підпис позичальника грошей. Ось в принципі і все, що повинно бути в розписці, яка підтверджує борг. Якщо у Вас чогось немає в розписці, краще проконсультуйтеся у юриста, він вам підкаже, чи зможете ви за вашою розписці, виграти суд чи ні. Якщо ви давали в борг звичайній людині, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності – фізичною особою-підприємцем (ФОП) або посадовою особою підприємства (директором), і він вам не прописав у розписці, що бере гроші як ФОП або Директор підприємства, тоді ви звертаєтеся до суду на нього як до фізичної особи. У разі, якщо в розписці вказано, що гроші отримувалися особою як суб’єктом господарської діяльності, тоді ви звертаєтеся до фізичної особи-підприємця або до підприємства, Директором якого є позичальник. Це важливий момент, оскільки він визначає підсудність спору, тобто, до якого суду Вам слід звертатися з позовом до боржника. Звертаю увагу, що для того, щоб ви мали право звернутися до суду з позовом, повинен настати термін повернення грошей за Вашою розпискою, але не повинно пройти 3 роки від дати, коли боржник повинен був Вам повернути гроші. У разі, якщо пройшло більше 3-ох років, суд може відмовити вам у задоволенні вашого позову на підставі закінчення строку позовної давності, і ви залишитеся без грошей, з одним цим папірцем на руках. Термін 3-и роки з моменту, коли боржник повинен був сплатити вам гроші, пов'язаний з тим, що законодавець визначив термін подання позовної заяви до суду, він становить 3 роки, і обчислюється з моменту, коли боржник повинен був повернути Вам гроші. Якщо ви прострочили цей термін і не звернулися до суду за примусовим поверненням ваших грошей, тоді шансів в отриманні грошей у вас практично немає. Ті невеликі шанси, які у вас залишилися, грунтуються на незнанні Вашим боржником законів та неподання заяви про пропуск цього строку. Цей термін у законодавстві називається терміном позовної давності. Суд самостійно не може відмовити вам у позові з цієї причини, поки боржник сам не заявить про пропуск цього строку.
Написати позовну заяву про повернення боргу на перший погляд просто, і це може зробити практично кожна людина, тільки от питання: як його писати і куди платити мито за подачу до суду, і що власне там писати? Ці питання ми спробуємо зараз з вами розібрати і отримати відповіді на них. Зразок позовної заяви можна скачати в інтернеті. Визначення суду, до якого необхідно подавати позовну заяву, проводиться таким чином - ви подаєте позов за місцезнаходженням (пропискою) відповідача - боржника. Це загальне правило, яке нам вказує законодавець, і з цим нічого не поробиш. Дуже неприємно, коли боржник проживає в одному з вами місті, а прописаний в зовсім іншому, і в тому місті, де він прописаний, ви повинні будете з ним судитися. Позовна заява складається з кількох основних частин: шапка, описова частина - там, де ви змальовуєте свою ситуацію, прохальна частина - та частина, де ви просите суд прийняти рішення щодо стягнення грошей з боржника, додатки до позову – копії документів, якими ви підтверджуєте те, що описали у позовній заяві. Шапка будується так: зверху ви пишете, куди ви направляєте позовну заяву - назву і адресу суду, зазначаєте дані позивача - це ваше ПІБ та адреса реєстрації або проживання і решта контактної інформації, та відповідача - вашого боржника, його ПІБ та адресу, які вам відомі, ціна позову - сума, яку ви просите суд стягнути. У тексті позовної заяви потрібно описати своїми словами, хто, де і скільки у вас взяв грошей, коли повинен був повернути і не повернув. На завершення описової частини, вкажіть статті закону, на підставі яких суд повинен вам задовольнити позов. Прохальна частина позову повинна складатися з декількох пунктів. Перше, ви повинні попросити суд прийняти ваш позов до провадження, а другим пунктом треба просити стягнути гроші на вашу користь. Третім пунктом, я б попросив стягнути з боржника суму судових витрат, які складають - (судовий збір, який вам довелося заплатити при подачі позовної заяви до суду, кошти, які ви витратили на адвоката за ведення цього процесу). У додатки до позову необхідно докласти вашу розписку, квитанцію про оплату судового збору, всі документи, що підтверджують Ваші втрати на правову допомогу, якщо адвокат допоміг надавав Вам правову допомогу. Без цих документів у вас не приймуть позов в суді і не відкриють провадження.
Ось в принципі і все, що Вам необхідно зробити для подання позовної заяви до суду. У самому процесі судового розгляду вам необхідно буде бути присутнім в суді, і виконувати всі його вимоги. Після завершення судового розгляду суд видасть вам Рішення, і коли воно вступить в законну силу, ви отримаєте виконавчий документ, який вам необхідно віднести до виконавчої служби за місцезнаходженням вашого боржника. У свою чергу, виконавча служба відкриє виконавче провадження і почне процедуру примусового стягнення грошей. У результаті, якщо у вашого боржника є майно, виконавча служба знайде його і реалізує для повернення вам грошей по розписці. На словах ніби-б і не складно, але в процесі можуть виникати дуже багато питань, які краще узгоджувати з фахівцем, адже в суді вас може очікувати багато сюрпризів - як приємних так і не дуже.