Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Основні спірні моменти в сімейних правовідносинах
- Деталі
- Опубліковано: 29 квітня 2013
Дана тема досить актуальна для людей будь-якого віку, професії, статі, адже мова піде про одну з головних складових життя - шлюбно-сімейні відносини, відносини батьків і дітей, аліменти, суперечки про те, з ким буде проживати дитина, розподіл ... майна подружжя та власне про саме розірвання шлюбу.
Практично кожна жінка і кожен чоловік добре знають, як зареєструвати шлюб. Подати заяви до РАГСу, змінити прізвище при бажанні, поміняти паспорт та інші документи. Як правило, знання сімейного права на цьому закінчуються, і далі починається величезний пробіл, який в подальшому призводить до скандалів, конфліктів, і шантажу за допомогою дітей. Пропоную коротко, але змістовно розглянути кілька основних моментів, які можуть виникнути у Вашому сімейному житті.
Повертаючись до питання про реєстрацію шлюбу, хочу звернути увагу на таке: а) шлюбний вік для дівчат - 18 років, для юнаків -18 років, виключення - дозвіл на реєстрацію шлюбу може бути отримано з 16 років за наявності причин - вагітність, народження дитини, загроза життю і здоров'ю, реєстрація як суб'єкта підприємницької діяльності; б) вибір РАЦС - як правило, за місцем проживання одного із заявників, або за місцем надання стаціонарної медичної допомоги, або в іншому місці за наявності поважних причин.
Отже, питання перше - Розірвання шлюбу та його наслідки. Хочу відразу сказати про беззастережне правилі, яке потрібно пам'ятати кожному - розірвання шлюбу жодним чином не впливає на спільне майно і на права та обов'язки Вас, як батьків. Якщо майно, яке вже є - воно Ваше спільне незалежно від розірвання шлюбу. І по відношенню до дитини Ваші права нічим не обмежуються, так само як і обов'язки щодо утримання, виховання дітей.
Майно, яке не підлягає розділу - а) придбане до шлюбу, б) отримане в шлюбі за договором дарування або як спадок, в) приватизоване майно або придбане за особисті кошти, г) приватизована земельна ділянка; д) особисті речі, коштовності, отримані премії , нагороди; е) відшкодування, отримане за заподіяну шкоду або зіпсовану річ, ж) страхові виплати. Є варіанти, коли частина у спільному майні може бути зменшена або збільшена для одного з подружжя або якесь майно може бути визнано таким, що не підлягає поділу. Такі спори вирішується шляхом подання позовної заяви до суду або договору між подружжям.
Як розірвати шлюб, якщо немає майна і дітей - Кожен із подружжя має подати заяви до РАГСу, у разі неможливості подати особисто - нотаріально завірену заяву, підписану одним, може подати другий з подружжя. Якщо жодна заява не була відкликана протягом місяця - РАЦС вносить актовий запис про розірвання шлюбу. Звертаю Вашу увагу, що подати заяву одного з подружжя можливо у двох випадках – другий з подружжя визнаний недієздатним або безвісти зниклим.
Як розірвати шлюб, якщо є неповнолітні діти - подати позовну заяву до суду спільно або одним з подружжя, інших шляхів тут немає. Суд обираєте за місцем реєстрації шлюбу або за місцем проживання. Держмито - 0,1% від мінімальної заробітної плати, встановленої в Україні. До заяви не забуваємо приєднати копії свідоцтва про шлюб та копії свідоцтв про народження дітей. Тому в разі конфлікту в сім'ї, не забувайте робити собі копії цих документів, щоб мати можливість звернутися до суду. Термін залишається колишнім - 1 місяць. У цьому шляху є два варіанти - 1) Ви можете відразу в позовній заяві викласти свої домовленості з утримання дітей, і навіть про розмір аліментів на дитину, або 2) Ви не є торкаєтеся цього питання взагалі і просто розриває шлюб. Ніщо не обмежить Вас в майбутньому звернутися з позовною заявою про стягнення аліментів або про визначення місця проживання дитини та інше.
Як розірвати шлюб з іноземцем (іноземкою) - процедура практично не змінюється. Якщо розірвання шлюбу відбувається через органи РАЦС - громадянин іншої держави становить заяву за зразком, нотаріально засвідчує, легалізує і передають своєму представникові в Україні або другому з подружжя. У разі звернення до суду може бути видана довіреність на представника для участі в судовому процесі або необхідно особиста присутність. При подачі спільної заяви подружжя до суду, ретельно перевіряйте список і вимоги до документів, щоб не переробляти і відповідно не пересилати їх кілька разів на Україну.
Що відбувається після розлучення - Ваші права на спільне майно залишаються колишніми, права на спілкування з дитиною, її виховання є рівними для обох подружжя, обов'язок щодо утримання також, надалі Ви можете продовжувати проживати спільно або вступити між собою в шлюб повторно.
Поділ майна - Суперечка про розділ майна розглядається судом за місцем його знаходження. Орієнтуйтеся, що за часом це може тривати від кількох місяців до декількох років. Загальне правило полягає в тому, що спільне майно подружжя ділиться навпіл, проте існує багато винятків і нюансів, наприклад хвороба одного з подружжя в період шлюбу, вкладення особистих коштів, вкладення особистих зусиль, місце проживання дітей, наявність дитини інваліда, інвалідність одного з подружжя, і так далі. На жаль, неможливо описати в одній статті всі випадки і шляхи їх розвитку, але хочу сказати, що існує кілька загальних правил - 1) кожну обставину повинно бути підтверджено документами. Приклад - батьки дали Вам відсутню суму на купівлю нерухомості, значить необхідно знайти виписку з рахунку, договір позики, розписку або забезпечити свідчення в суді. 2) Наявність дітей, а особливо різностатевих з одним з подружжя досить сильно впливають на рішення суду про поділ нерухомого майна. 3) Важливе правило, яке треба пам'ятати - та обставина, що один з подружжя не працював, не може позбавляти його права на спільне майна, а здатне тільки вплинути на розмір одержаної частини.
Аліменти - Що таке аліменти? Це не «податок на розірвання шлюбу», а реально грошове стягнення на забезпечення дитини. Отже, розмір аліментів залежить від віку, умов життя і потреб конкретно цієї дитини, а також від стану здоров'я та матеріального становища і наявності інших дітей у того, хто ці аліменти буде платити. Аліменти стягуються до повноліття, шляхом договору між батьками або подання позовної заяви до суду. Крім цього існують додаткові витрати, які стягуються при - хвороби дитини, отримання каліцтва чи з випадку спеціального розвитку таланту, навчання дитини. Шлях стягнення той же самий, але це допомога може бути одноразовою, в певні періоди, або постійно.
З ким буде проживати дитина – Усталене правило полягає в тому, що дитина залишається з матір'ю. Однак ця тенденція починає змінюватися, тому що в сімейному кодексі сказано, що дитина не може проживати з тим із подружжя, хто не має самостійного доходу, страждає алкогольною чи наркотичною залежністю, здійснює аморальні вчинки, а ці фактори можуть бути як в житті чоловіка, так і в житті жінки. Суперечка про місце проживання дитини вирішується органом опіки та піклування або судом. При вирішенні спору береться до уваги: вік, здоров'я дитини, ставлення батьків до своїх обов'язків і приватне ставлення дитини до кожного з них. До досягнення 10 років місце проживання дитини визначається за домовленістю батьками або описаним вище способом, у віці від 10 до 14 років за згодою дитини, і по досягненню 14 років - дитина може самостійно вирішити, з ким із батьків він буде проживати.
Випадки, коли шлюб розірвати проблематично - під час вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини
Дружина / Чоловік не пускають в квартиру, де спільно проживали - в даному випадку необхідно викликати дільничного Вашого району, але пам'ятайте, що якщо за даною адресою Ви не прописані, можуть знадобитися копії правовстановлюючих документів на квартиру / будинок.
Дружина / Чоловік не дає можливості бачиться з дитиною - Можете вдатися до того ж кроці - виклик дільничного, але обов'язково зверніться до органу опіки та піклування Вашого району з письмовою заявою, однак все це буде лише підготовкою до судового процесу, тому що саме по собі проблему , як правило, не вирішує.
Конфліктні ситуації і насильство в сім'ї - Будь-які конфлікти, які несуть загрозу для Вашого здоров'я і життя вже вимагають втручання правоохоронних органів. Хочу зауважити, що навіть поганий мир завжди краще гарної війни, тому якщо є можливість, про що-небудь домовитися - домовляйтеся. У нашій країні поки мало випадків, коли є і шлюбний договір, і договір про виплату аліментів, і будь-який спір вирішується спільними зусиллями без суду, але саме до цього потрібно прагнути. Однак якщо Ваш чоловік / дружина страждає алкогольної, наркотичної залежністю, перешкоджає проживанню в квартирі, раптово без узгодження забирає дитину на невизначено час, загрожує Вам фізичним насильством - не бійтеся і не соромтеся звертатися за допомогою до державних органів, і шукати собі адвоката. Навіть усна консультація фахівця іноді достатня, щоб розставити всі крапки у Вашій історії. Пам'ятайте - безвихідних ситуацій немає, просто іноді рішення вимагає зусиль і часу.
З повагою, партнер Юридичної компанії «Оптимум», адвокат Катерина Ходаківська.