Розірвання шлюбу за кордоном

rozluchennya-za-kordonom

Життя повне приємних моментів, які приносять радість і щастя, проте трапляються сумні моменти, які можуть досить серйозно зіпсувати настрій людини. До таких моментів можна віднести розірвання шлюбу. 

 

У нашому блозі ми вже писали про можливість громадян України зареєструвати шлюб за кордоном. Зараз же мова піде про можливість розірвання шлюбу громадянами України за кордоном.

Як відомо, розірвати шлюб можливо через органи РАЦС або в порядку позовного провадження через суд. Головним критерієм, який визначає орган, через який відбуватиметься розірвання – наявність спільних неповнолітніх дітей. У разі їх відсутності, шлюб можливо розірвати через органи РАЦС, проте в даному випадку обом з подружжя необхідно подати відповідну заяву. У разі ж наявності спільних неповнолітніх дітей розірвати шлюб можливе тільки за рішенням суду. Знову ж таки звернення може бути обопільним або в однобічному порядку. Варто також відзначити, що можливо розірвати шлюб через суд і за відсутності неповнолітніх дітей. Цей варіант має місце і у випадку, коли один з подружжя не хоче подавати заяву в органи РАЦС.

З розірванням шлюбу в межах України ситуація зрозуміла, але що ж робити особам, які хочуть розірвати шлюб (або один з них) і перебувають при цьому за її межами. Розглянемо всі можливі варіанти, враховуючи наявність і відсутність спільних неповнолітніх дітей.

Почнемо з ситуацій без наявності дітей. Отже, варіант перший - чоловік і дружина, громадяни України, перебуваючи у шлюбі, при цьому проживаючи за її межами, вирішили цей шлюб розірвати. Враховуючи той факт, що шлюб укладався за законами України, то відповідно і розірвання його повинно проходити за його законами. В такому випадку сімейна пара не може звернутися до місцевого органу, який реєструє шлюб для реєстрації його розірвання. При цьому нормативно-правові акти України, які регулюють процедуру реєстрації шлюбу і його розірвання все ж вимагають подачу заяви до відповідного органу за місцем проживання. У даній ситуації необхідно звертатися до консульства (посольства) України в державі перебування. Після подачі заяви встановленого зразка з доповненнями, дипломатична організація передає документи до органу, який проводив реєстрацію на Україні, а той у свою чергу провидить реєстрацію розірвання шлюбу з подальшою передачею свідоцтва про розірвання шлюбу назад в консульство, яке видає його вже колишнім чоловіку та дружині.

Далі розглянемо ситуацію, коли один з подружжя проживає на території України, а другий є резидентом іншої держави, але при цьому зберігає українське громадянство. У такій ситуації є два виходи. Розглянемо перший. Той з подружжя, який проживає закордоном, становить нотаріальна заява встановленого зразка про бажання розірвати шлюб. Далі він передає його тому, хто проживає на території України, і останній подає його разом зі своєю заявою в орган РАЦС. Далі орган РАЦС реєструє розірвання шлюбу. Варто відзначити, що іноземна заява має бути переведена та легалізована. Однак це метод може виявитися ненадійним, оскільки передати заяву за кордону попросту не буде можливо. Другий спосіб полягає в залученні консульства до процесу розлучення. Той з подружжя, який проживає за кордоном, складає і підписує заяву на реєстрацію припинення шлюбу в українському консульстві, другий же, що проживає на території України подає відповідну заяву в орган РАЦС за місцем реєстрації. Далі консульство передає заяву нерезидента в цей самий орган РАЦС, який і проводить реєстрацію розірвання шлюбу. Далі одне свідоцтво видається тому, хто проживає в Україні, другий відправляється в консульство і видається ним.

Тепер розглянемо ситуацію, коли шлюб розривається за рішенням суду. Реалізація такого процесу більш трудомістка і має значну кількість перешкод. Але відразу слід зазначити, що такого роду процес можливий тільки в державах, з якими Україна має двосторонні міжурядові договори про правову допомогу. В іншому випадку реалізація такого процесу неможлива.

Як завжди, для початку розглянемо випадок, коли обидва з подружжя перебувають в іноземній державі. Наприклад, візьмемо випадок проживання в Російській Федерації. До слова, між Україною і Російською Федерацією є договір про правову допомогу в цивільних і сімейних справах. Для розірвання шлюбу подружжя звертаються до місцевого суду за своїм місцем проживання. Далі суд на підставі того, що мається договір, про правову допомогу враховуючи норми українського законодавства, виносить відповідне рішення. З цим рішенням вже екс-дружини звертаються до місцевого органу записів актів громадянського стану (у Росії їм теж є РАЦС). Далі цей орган приймає документи, обробляє інформацію і відправляє її своїм українським колегам. Після отримання відповіді про реєстрацію на Україні припинення шлюбу, слід видача свідоцтва органом РФ.

І нарешті, розглянемо ситуацію з розірванням шлюбу за рішенням суду, коли один з подружжя перебуває на території України, а другий за її межами. Забігаючи трохи вперед, відразу відзначимо, що реалізація цього процесу вкрай скрутна. Отже, для початку візьмемо за основу ситуацію, коли чоловік, який знаходиться на території України, вирішив подати до суду документи на розлучення. Не забуваємо, що суд зобов'язаний повідомити відповідача про подачу позову проти нього, а враховуючи, що відповідач знаходиться за кордоном - це вкрай важко зробити. Однак, повторимо вже сказане, у разі надання взаємної правової допомоги Україні і державою, в якому знаходиться відповідач, можливо провести судовий процес, в іншому випадку його реалізація неможлива. При подачі позову найголовніше - це знати постійне місце знаходження відповідача за кордоном. Якщо воно відоме і, він реально там знаходиться, то український суд може дати запит до суду іноземної держави відповідної юрисдикції з метою виклику останнім відповідача та з'ясування його позиції у справі. Після з'ясування необхідних фактів, іноземний суд відправляє інформацію, викладену в процесуальних документах назад до українського суду. Український же суд у випадку достатньої кількості фактів, задовольняє позов і розриває шлюб.

Відштовхуючись від ситуації, в якій навпаки, чоловік, що живе за кордоном, подає позов на розірвання шлюбу, процес абсолютно такий же, тільки відбуватиметься у зворотному порядку, тобто іноземний суд буде давати запит до українського суду. Вкотре повторимося, що описані вище процеси розірвання шлюбу громадянами України через суд можливі виключно в державах, з якими Україна уклала міжурядові договори про правову допомогу, в інших випадках, одному з подружжя, хто живе за кордоном, доведеться приїхати в Україну з метою відвідування судових засідань. Можливо звести кількість поїздок до однієї, уповноваживши певну особу довіреністю на представлення інтересів.

У кожному разі, наша компанія бажає всім сім'ям України міцних сімейних уз, взаєморозуміння та процвітання. Але все ж якщо Вас спіткала сумна доля шлюборозлучного процесу фахівці нашої Юридичної компанії готові надати кваліфіковану юридичну допомогу.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...