Позбавлення батьківських прав

pozbavlennya-batkivskih-prav

У цій статті мова піде про такий трудомісткий і хворобливий процес як позбавлення батьківських прав за законодавством України. Прийнято думати, що це просто і швидко, наприклад, як позбавити людину права керування автомобілем або займати певну посаду. Однак на практиці стає зрозуміло, що це далеко не так. Крім юридичних складнощів додаються ще й моральний тиск, в результаті процес стає вкрай неприємним для всіх його учасників. 

Почнемо з підстав позбавлення батьківських прав: 1) жорстоке поводження з дитиною; 2) батьки не забрали дитину з пологового будинку (або іншого медичного закладу) без поважної причини і протягом шести місяців не дбали про неї; 3) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; 4) є хронічними алкоголіками та/або наркоманами; 5) експлуатують дитину, змушують його жебракувати і бродяжити; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини. Отже, ми розглянули підстави і тепер пора перейти до процедури позбавлення батьківських прав, але перед цим я хочу зупинитися на кількох важливих деталях цього процесу. Мати або батько можуть бути позбавлені батьківських прав як щодо всіх своїх дітей, так і щодо одного з них. Якщо суд під час розгляду справи виявить у діях осіб ознаки злочину, то буде порушено кримінальну справу. І найголовніше - особа, позбавлена батьківських прав не звільняється від обов'язку утримувати дитину, і тому може бути поставлене питання про стягнення аліментів. Батько зможе бачитися з дитиною тільки якщо дозвіл на це дасть суд, і обов'язково ці зустрічі будуть відбуватися в присутності третьої особи.

 Звернутися з позовом про позбавлення батьківських прав можуть: сама дитина, по досягненню 14 років; один з батьків; опікун; піклувальник; прокурор; заклад охорони здоров'я, навчальний або інший виховний заклад; орган опіки та піклування.

Наслідки позбавлення батьківських прав полягають у наступному - така особа втрачає права засновані на спорідненості з дитиною. Якщо він проживав з дитиною то може бути примусово виселений (за наявності іншого житла або з примусового розділу наявного житла); втрачає право бути представником дитини, звільняється від обов'язку займатися його вихованням, отримувати допомогу і пільги сім'ям з дітьми, отримувати в майбутньому від дитини пенсію та відшкодування шкоди при втраті годувальника та успадковувати майно за своєю дитиною. Крім цього, мати або батько позбавлені батьківських прав не можуть вже стати усиновлювачами, опікунами чи піклувальниками.

Як Ви вже змогли побачити суть цього процесу полягає в тому, що батько втрачає всі права, і йому залишається тільки утримувати свою неповнолітню дитину, тобто виплачувати аліменти. Тому в суді буде необхідно надати ряд документів, що підтверджують підстави перераховані вище, і залучити фахівців (наприклад психолога) для складання письмового висновку про контакт дитини і батька. Потрібно врахувати, що чим старша дитина, тим нижче шанси спотворити будь-яку інформацію, і представити неправдиві свідчення. Так як його свідомі відповіді на питання дадуть повну картину ситуації і для психолога і для фахівців органу опіки та піклування. Сімейний кодекс передбачає, що Дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї.

Як відновити свої батьківські права? Це неможливо якщо дитина вже досягла повноліття, або його всиновили і така дія не скасоване рішенням суду. З позовом про відновлення прав звертається мати чи батько, і вказує наскільки змінилося їх поведінка, обставини справи. У такому випадку по перше суд перевіряє подані докази, а по друге заслуховують думку того батька з ким залишився проживати дитина. У разі отримання відмови у відновленні прав, особа має право звернутися повторно, але не раніше ніж через рік.

На сьогоднішній день судова практика така, що батьківських прав позбавляють часто. Це пов'язано з випадками наркотичної та алкогольної залежності у батьків, залученню до кримінальної відповідальності і найпоширеніше - жорстокому поводженню з дітьми.

Якщо ви твердо вирішили розпочати такий судовий процес, я назву Вам документи, які потрібно взяти з собою на первинну консультацію з адвокатом. Копія свого паспорта, свідоцтво про народження дитини, документи підтверджують невиконання батьківських обов'язків, своя довідка з місця роботи із зазначенням доходу, довідка з місця навчання дитини або дошкільного закладу, форма 3 з ЖЕКу за місцем проживання заявника і дитини. Інший перелік Вам надасть адвокат, виходячи з умов конкретної ситуації і відповідно розповість які докази потрібно зібрати і як саме це зробити. Для цього Ви можете подзвонити за телефоном, вказаним на нашому сайті.

Адвокат, партнер «ЮК «Оптимум» Катерина Ходаківська.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...