Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Спадкування за законом
- Деталі
- Опубліковано: 26 листопада 2013
Торкнувшись теми спадкування за заповітом, цілком доцільним та логічним буде освітлення питання спадкування за законом. Основою спадкування за законом виступають родинні зв’язки ,які будуть виступати основою для прийняття спадщини.
Спадкування за законом має місце тоді, коли спадкодавець не залишив заповіту, його було визнано недійсним, або його частину було визнано недійсним. Цивільним кодексом закріплено 5 черг родичів, які мають право успадкувати майно. В кожну чергу входять особи, які мають кровне споріднення із спадкодавцем. Прийняття відбувається в порядку черги, чим ближче ступінь спорідненості, тим ближче черга прийняття. Оскільки мова йде про черги, то логічним буде вказати коло осіб, які в них входять. До першої черги входять найближчі родичі спадкодавця (діти, батьки), а також чоловік (або жінка). З приводу першої черги треби відмітити доволі важливі моменти, які дуже часто є предметом різним питань. Для початку про дітей. По-перше, діти, які були народжені не в шлюбі, мають такі ж права на прийняття спадщини, як і діти, які народженні у шлюбі. Головне, щоб було встановлено спорідненість із спадкодавцем. По-друге, діти, яких було усиновлено, спадкують на рівних правах із рідними дітьми. Тепер, про одного з подружжя, який пережив спадкодавця. Слід пам’ятати, що один з подружжя спадкує одну половину спільно нажитого майна, оскільки інша вже належить йому.
До другої черги відносяться рідні брати та сестри, а також дід та баба спадкодавця. Відносно братів та сестер зазначимо, що до них відносяться як повнорідні, так і неповно рідні (ті, що мають різних батьків або матерів). Відносно діда та баби, нагадаємо, що право на спадщину мають як з боку матері, так з боку батька.
Третя черга включає в себе рідних дядьку та тітку спадкодавця як з боку батька, так і з боку матері.
В четверту чергу входить особа, яка проживала однією сім’єю із спадкодавцем протягом 5 років.
В п’яту чергу входять інші родичі спадкодавця, а також його утриманці, які отримували від нього матеріальну допомогу не менш 5ти років. Зазначимо, що родичі більш близького коліна мають право на першочергове прийняття спадщини ніж родичі дальнього.
Давши перелік черг родичів, ми не побачили серед них таких родичів, як внуки, прадід, прабаба, племінник, двоюрідні брати та сестри. Вказані особи також мають право на прийняття спадщини за принципом спадкової трансмісії. Про що йде мова. Це означає, що вони спадкують ту частину спадщини, яка б належали їх батькам (або дітям, які мають прямий родинний зв'язок із спадкодавцем), але лише після смерті останніх. В якості роз’яснення наведемо приклад. Помирає особа, його майно переходить до його дітей, але складається така ситуація, що і вони на час прийняття спадщини не залишилися в живих. В такому випадку право на першочергове прийняття спадщини отримують внуки спадкодавця. І так далі.
Тепер розглянемо питання спадкування за законом з точки зору практики. Для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців. В цей термін представник будь-якої черги може подати заяву про прийняття спадщину будь-якому нотаріусу, незалежно приватний він або державний. Але треба відзначити, що як тільки представник більш вищої черги подасть заяву, представники нижчої втрачають право на спадщину. Але тут є особливість, коли в судовому порядку можна отримати право на спадкування. Рішення буде мотивуватися на фактичних відносинах між померлим та його спадкодавцями. Так, у випадку, коли спадкоємець однієї черги визнається судом негідним, то право на прийняття спадщини переходить до іншої черги. Або, якщо спадкоємець більш дальньої черги знаходиться в більш тісних родинних стосунках, наприклад, проживав однією сім’єю із спадкодавцем, матеріально його забезпечував, турбувався за ним, суд може поставити його до кола спадкоємців, які знаходяться вище.
Також особливу увагу слід приділити тим моментам, коли деякі дуже важливі факти неможливо підтвердити в документарному вигляді. З різних причин. Особливо це стосується прийняття спадщини представниками 4-ої черги. Такий факт, як наприклад, факт спільного проживання встановлюється виключно в судовому порядку. Але про це ми розповімо окремо в нашому блозі.
Після спливу 6-ти місяців нотаріус видає свідоцтво про прийняття спадщини на підставі якого можна реєструвати право власності на майно, яке того потребує.
Розглянувши два види прийняття спадщини за законом та за заповітом, можна зробити висновок, що в цілому спадкове право включає в себе елементи двох галузей – майнового права, а також права сімейного, які дуже тісно між собою пересікаються. При спадкуванні за законом дуже великий акцент робиться на спорідненості та родинних стосунках, а також на певні факти. Дуже часто при спадкуванні за законом виникає необхідність звернення до суду з різних причин. Як вже зазначалося нашому блозі, прийняття спадщини – це приватний випадок, який іноді може супроводжуватися тривалими та важкими судовими процесами. Для отримання позитивного результату необхідно звертатися до спеціалістів нашої Юридичної компанії, які з радістю готові надати Вам необхідну допомогу.