Що робити якщо у вас проводять обшук в будинку, квартирі або офісі - практичні поради практикуючого адвоката

provedennya-obshuku-v-offisi

У цій статті ми розглянемо ситуацію як треба себе вести при проведенні слідчих дій - проведення обшуку у вашому будинку - квартирі або офісі. Я доступною мовою постараюся розповісти як правильно себе треба вести при проведенні обшуку, які права та обов'язки є у вас при проведенні слідчої дії і які права та обов'язки є у слідчого та оперативних співробітників, які проводять обшук. Ні для кого не секрет, що обшук і виїмка це самі неприємні слідчі дії для людини, тому що вони проходять на території його особистого комфорту. 

Для початку хочу звернути вашу увагу на норми Кримінального процесу надалі КПК, саме цими нормами керуються органи при проведенні слідчих дій. Статтею 13 КПК зазначено, що не допускається проникнення в помешкання особи, крім як за вмотивованим судовим рішенням. З статті ми бачимо, що проникнення в житло - квартиру, співробітники правоохоронних органів не можуть здійснювати без вмотивованого судового рішення. Таке рішення видає правоохоронним органам слідчий суддя на підставі клопотання правоохоронних органів з підтримки такого клопотання прокуратурою. Під правоохоронними органами ми розуміємо, що це (міліція, податкова міліція, УБОЗ, ДСБЕЗ, ВБНОН, СБУ, прокуратура та інші підрозділи, які мають право проводити слідчі дії).

Розглянемо ситуацію, яка часто буває на практиці, співробітники правоохоронних органів без вашого дозволу і мотивованого рішення суду, входять в приміщення і починають проводити там слідчі дії без складання протоколу. Що в даній ситуації треба робити Вам? Відповідь дуже проста, а коло дій безмежна. Перше щоб я вам міг порекомендувати в даній ситуації зробити, це викликати наряд міліції за телефоном 102. Коли ви скажете, що тільки збираєтеся це робити, ті, хто до вас прийшли незаконно вчинити слідчі дії, поміняють модель своєї поведінки і почнуть діалог у більш м'якій формі або просто підуть. Це найшвидший і дієвий спосіб. Якщо ви викликали міліцію, і вона приїхала, вам необхідно пояснити міліціонерам які прибули про те, що у вашому будинку намагаються провести або вже провели незаконні слідчі дії без вмотивованого рішення суду. Про це треба говорити і тоді, коли ви викликаєте міліцію, тому що дзвінки на номери 102 записуються і зберігаються, певну кількість часу. У будь-який момент ви можете послатися на цей факт, коли будете готувати скарги на недобросовісних правоохоронців. Це одне з найбільш швидких і дієвих рішень, яке ви можете прийняти в такій ситуації. Друге, що ви повинні зробити, це написати в наглядовий орган скаргу на тих співробітників, які до вас приходили. Найпоширеніша помилка людей, які будують свою лінію захисту в такому порядку, полягає в тому, що вони часто не мають повних даних співробітників міліції, які до них намагаються проникнути в житло. Для початку треба ознайомиться з посвідченнями цих співробітників і переписати всі дані в плоть до номера посвідчення. Інакше, коли ви будете писати скаргу в прокуратуру, у вас не буде встановлених осіб, які намагалися проникнути до вас, прокуратура не зможе покарати непорядних правоохоронців у зв'язку з неможливістю встановити їх особи.

Зараз ми розглянемо ситуацію, коли правоохоронці прийшли здійснювати слідчі дії і у них є вмотивоване рішення суду на проведення таких дій. Для початку звертаю вашу увагу на те, в якому складі має проходити саме слідча дія. При слідчій дії (обшук), завжди призначений старший групи, який приймає рішення з усіх питань, що виникають при проведенні обшуку. З практики, це слідчий або оперативний співробітник. З ними обов'язково повинні бути присутніми 2 понятих, які повинні бути присутніми при проведенні обшуку від початку і до кінця. Це необхідно для дотримання законності проведення слідчої дії та встановлено нормами КПК. Найчастіше просять сусідів виступити понятими при проведенні слідчих дій. Звертаю вашу увагу на той факт, що понятими не можуть бути співробітники правоохоронних органів при виконанні. Відійду від теми і зверну вашу увагу на той факт, якщо сусіди будуть виступати в ролі понятих, відносини з ними найчастіше псуються, в кінцевому підсумку закінчуються.

Що буде, якщо мене немає вдома або я не відкриваю міліції двері для проведення обшуку?

Якщо вас немає вдома, тоді вам подзвонять співробітники правоохоронних органів, і попросять приїхати відкрити приміщення, де буде проходити обшук. У разі відмови, дати доступ до приміщення, правоохоронці відкриють ваші двері. По розтину можу розповісти більш докладно. Не треба думати, що міліція, яка приходить до вас з обшуком не має уявлення про те, куди вони йдуть і що вони там можуть отримати. Отримання доступу до приміщення може відбуватися кількома способами, вони відразу мають з собою фахівця по злому, або викликають працівників ЖКГ для проведення відкриття доступу до приміщення. Якщо фахівець не може відкрити ваші двері, зламавши замок, двері спилюють болгаркою з петель і отримують доступ до приміщення.

Що робити для того, щоб обшук пройшов з дотриманням закону і з найменшими втратами для вас?

Отже, до вас зателефонували додому співробітники міліції і у них є рішення суду на проведення обшуку. Перше що вам повинні сказати після того як ви відкрили двері, співробітники повинні представитися і пояснити вам - що вони збираються зробити, що шукають і по якій кримінальній справі. Вам повинні вручить постанову суду, в якій буде чітко описано, з якої причини проводитиметься обшук, хто фігурант кримінальної справи, стаття, за якою відкрито кримінальне провадження і які документи або речі будуть шукати. Якщо ви знаєте, що ці речі у вас є, перераховані в ухвалі суду, і немає шансів що їх не знайдуть, вони не заховані в схованках або місцях які знаєте тільки ви, я раджу вам видати ці речі.

Навіщо це робити ?

Я на власній практиці дуже часто спостерігав ситуації, коли особа, в приміщенні якої проводиться обшук, не видає сама правоохоронцям речі або предмети, у особи, якого проходить обшук, забирають інші, не цікаві для правоохоронців речі, принципово. Наведу вам приклад: прийшли шукати статутні документи підприємства і паралельно вилучили комп'ютер, бухгалтерію іншого підприємства, договори та інші первинні документи з не цікавлять їм підприємствам, печатки підприємств. Такими діями вони, по суті, зупиняють виконання контрактів підприємства, і як наслідок без печатки підприємства ви не зможете продовжувати ведення бізнесу. Ви задасте питання, а чи можуть вони це зробити? Наперед зрозуміло, що вилучаються документи не будуть їх цікавити. Відповім однозначно, що зробити вони це можуть. Слідчий наділений великими повноваженнями, при веденні слідства, і може вилучити у вас все, що вважатиме за потрібне. Звичайно, він по завершенні кримінальної справи поверне вам ці речі, але до цього моменту може пройти від року до 5-ти років (такий термін складається з наступних часових періодів - час, коли слідчий працюватиме з кримінальною справою, а потім справа буде слухатися в суді).

Видача речей, добровільно, як мінімум налагодить психологічний контакт з правоохоронцями, і на підставі такої схильності відкриється можливість вийти на певні домовленості з проведення слідчої дії. Адже різні правоохоронці підходять до проведення такої дії як (ОБШУК) з різною точки зору. Якщо порівняти проведення обшуку міліцією і СБУ, то це абсолютно різні тенденції і різні підходи проведення, хоча дії вчиняються одні й ті самі. З мого особистого досвіду, міліціонери при проведення обшуку в основному діють грубо. Для них немає ніяких перепон, для проведення обшуку і найчастіше, відбувається моральне приниження особи у якого його проводять. Однак такий спосіб є неприпустимим, тому що честь і гідність кожного громадянина гарантовані Конституцією України. Для усунення таких моментів, рекомендую на проведення слідчих дій, викликати кваліфікованого адвоката. Адвокат у такому випадку буде контролювати всі аспекти проведення слідчої дії, як у правовому аспекті, так і в моральному. Органи СБУ - дуже коректні, професійні. Практично не допускають моральних тисків при проведенні обшуку.

Не треба забувати, що при проведенні обшуку, правоохоронці складають протокол, в якому фіксують час початку і кінця проведення слідчої дії, речі які вони забирають, їх кількість. У протоколі після закінчення слідчої дії учасники розписуються: правоохоронці, 2 понятих, і особа, у якої проводили обшук. Всі речі, які вилучили, запаковують у пакети і опечатують їх.

Що робити якщо при обшуку забрали гроші або коштовності?

Я б вам рекомендував ретельно перевірити, щоб вилучені гроші були відображені в протоколі в повному обсязі, і переписані якими купюрами і в якій кількості підлягають вилученню. Коштовності повинні бути описані за своїми фізичними властивостями і обов'язково зважені, перед тим як правоохоронець запечатає це в пакет для доказів. Зважування відбувається на прохання особи, у якого відбувається вилучення. В іншому випадку ви можете отримати зовсім не той предмет, який в реальності у вас вилучали.

Чи можна взяти копії документів, електронну інформації з комп'ютера, яку у вас вилучили? Яку юридичну силу вони матимуть?

Ви маєте право взяти копії документів, які у вас вилучили. Це оформляється письмовою заявою на ім'я слідчого. Ви можете попросити зробити копії на всіх стадіях процесу розгляду кримінальної справи, починаючи з моменту їх вилучення у вас вдома або в офісі. Слідчий знімає копію з документів і завіряє своїм підписом. Ці копії завірені слідчим матимуть силу оригіналу в усіх органах, куди ви будете їх пред'являти. Єдине, що ви не повинні забувати в цьому випадку, до завірених копій, докладати протокол проведення обшуку. З електронною інформацією яка міститься на жорсткому носії, є деякі нюанси. Все залежить від того наскільки сильно вам необхідна дана інформація. Електронний носій найчастіше відправляють на експертизу, і після того як він приходить з експертизи, його частіш за все передадуть назад господарю. Але експертиза може тривати від 1-го місяця до півроку. Це залежить від кількості заданих питань слідчим експерту до завантаженості самого експерта. Але вам не багато слідчих зізнаються, що насправді це обов'язок їх видати вам копію інформації з вашого носія після написання вами заяви. Це займе трохи часу. Ваш електронний носій підключать до фільтру і передадуть всю інформацію на вашу флешку у вигляді копії. Найчастіше, це навіть швидше ніж отримати паперову копію документів.

У випадки якщо вам потрібна консультація, або професійна допомога адвоката по захисту ваших інтересів при проведенні слідчих дій, наша Юридична компанія, готова надати послугу з захисту Вас, ваших співробітників, вашого бізнесу.

Архів статей

липня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...