Що робити, коли забрали - (анулювали) свідоцтво ПДВ? Як повернути свідоцтво ПДВ, з моменту його позбавлення? Що робити, коли ви не знали, що позбавлені свідоцтва ПДВ і зробили фінансову операцію?

svidoctvo-pdv

У даній статті ми розкриємо питання наших клієнтів, яке часто задається, також для тих, хто стикається з такою неприємною ситуацією як забрали - анулювали свідоцтво податку на додану вартість - ПДВ. Проговоримо про способи його повернення, розглянемо судову практику з даного питання, а також розглянемо практичні ситуації, при яких ви не знали про анулювання свідоцтва ПДВ і провели фінансову операцію. 

Для господарів бізнесу не секрет, що ПДВ по суті своїй це їх кредит державі, який держава рано чи пізно зобов'язана повернути. Проте держава не завжди веде чесну гру з підприємцями, усіма способами намагаючись не допомогти розвитку бізнесу, а створити незручності його ведення. Один з таких способів - позбавлення свідоцтва ПДВ. Причому, є встановлені в законі умови, на підставі яких позбавляють свідоцтва ПДВ, а також ті умови, які не описані в законі, але схематику позбавлення свідоцтва, ми детально розберемо трохи нижче в цій статті.

Почнемо, напевно, з тлумачення закону, а саме Податкового кодексу України, в якому описаний вичерпний перелік умов, на підставі якого відбувається позбавлення. У ст. 184 описані кілька вичерпних підстав, за якими позбавляють свідоцтва ПДВ і проговоримо як це реалізується на практиці.

1. Якщо платник податків протягом 12 місячного терміну подав заяву на добровільне анулювання свідоцтва платника ПДВ, при цьому за останні 12 місяців сума операцій і послуг була менше 300 000 грн., За умови, що у компанії або СПД відсутня заборгованість перед державою по сплаті податків.

Я думаю, що з умов даного пункту статті тут все зрозуміло. Ви можете самі в добровільному порядку анулювати свідоцтво, дотримуючись зазначених вище умов.

2. Якщо ви прийняли рішення про самоліквідацію або затвердили ліквідаційний баланс, реорганізації - розподільний акт, за умови оплати всіх податків.

У цьому пункті ми бачимо, що вас в обов'язковому порядку позбавлять свідоцтва, у випадку якщо ви подали реєстратору протокол про самоліквідацію або затвердження ліквідаційного балансу судом у процедурі банкрутства. За процедурою самоліквідації і процедури банкрутства підприємств, в загальних рисах, можете прочитати тут.

3. Якщо ви перейшли з групи платників ПДВ у групу платників єдиного податку.

По суті, сам перехід з групи платника ПДВ у групу платників єдиного податку передбачає собою позбавлення ПДВ та переклад на єдиний податок. Податкові інспекції підключені в єдину електронну базу. Вони вносять інформацію про платника податків на підставі заяви. Ви зобов'язані здати свідоцтво ПДВ і в замін вам видадуть нове свідоцтво платника єдиного податку.

4. Якщо платник податку протягом 12 календарних місяців не здавав звітність з ПДВ або здавав таку звітність, у якій відображав відсутність податкових операцій з податком ПДВ.

Уявіть ситуацію, коли ви не здаєте цілий рік звітність вашої компанії або здаєте, але там не відображені операції з формування податкового кредиту або його обов'язку сплатити до бюджету. У такому випадку податковий орган забирає свідоцтво ПДВ повідомляючи про це платника податків поштою. Найпоширеніший випадок, за яким забирають свідоцтво у неробочих компаній.

5. Якщо рішенням суду визнані недійсними установчі документи підприємства, або господарським судом визнано підприємство банкрутом або платник податку ліквідується за рішенням суду, або звільнений від сплати податку, або рішенням суду скасували податкову реєстрацію, або до ЄДРПОУ з'явився запис про відсутність за місцем реєстрації, або фізична особа підприємець померла, або така особа визнали померлим, недієздатним, з обмеженою дієздатністю, або закінчився строк дії свідоцтва ПДВ.

У цьому пункті я відобразив підстави які залишилися, за якими можуть забрати свідоцтво ПДВ. Розглянемо, на мій погляд, найскладніші для розуміння підстави. Почнемо з самої першої.

Якщо суд прийняв рішення про недійсність установчих документів. На моїй практиці, такі позовні вимоги суди задовольняють в тому випадку, коли грубо порушена процедура оформлення статутних документів, а також підписання таких документів не було зроблено тими учасниками товариства, які в подальшому після проведення державної реєстрації за єдиним державним реєстром, фактично є власниками компанії. Найчастіше позивачами є самі власники, які дізналися про те, що на них зареєстрована компанія. Більш докладно про процедуру реєстрації юридичних осіб ви можете прочитати тут.

Однією з підстав позбавлення свідоцтва ПДВ є рішення господарського суду про визнання особи банкрутом. Процедура банкрутства підприємства супроводжується кількома стадіями. Визнання особи банкрутом це проміжна стадія перед затвердженням ліквідаційного балансу підприємства і як факт виключення підприємства з ЄДРПОУ. Якщо ви хочете докладніше дізнатися про процедуру банкрутства та ліквідації підприємства за рішенням власника ви можете прочитати тут. Треба відрізняти ліквідацію компанії в процедурі банкрутства від ліквідації підприємства за рішенням суду. Ліквідація в обох випадках відбувається за рішенням суду, але з різних підставах і в різних судах по своєї юрисдикції. Різниця полягає лише в тому, що процедуру банкрутства проводять в Господарських судах із застосуванням спеціального закону, а ліквідацію за рішенням суду проводять найчастіше в Адміністративних окружних судах за позовами податкової інспекції, на підставі незнаходження підприємства за своєю юридичною адресою та неподання звітності протягом тривалого періоду. Результат в обох випадках призводить до припинення діяльності підприємства і до автоматичного позбавлення свідоцтва ПДВ.

У ЄДРПОУ з'явився запис про те, що ваша компанія не знаходиться за місцем реєстрації. Це найпоширеніший спосіб, коли позбавляють свідоцтва ПДВ. Тут я б зупинився докладніше і розповів схему, як відбувається поява в реєстрі такого запису. У податковій інспекції існує таке поняття як стан платника податків. Якщо у платника податків все гаразд, по електронним базам податкової інспекції, стан підприємства відображатиме «0». Це означає що у підприємства все нормально. Бухгалтера підприємств стежать за тим, щоб у податковій інспекції, по підприємствах які вони супроводжують, завжди був стан «0». Але є й інші стани, їх всього спочатку було 56, але з часом багато з них вийшли з обігу, у зв'язку з їх непотрібністю у використанні. Отже, почнемо з того що податкова міліція виходить за юридичною адресою підприємства і не знаходить його там. А найчастіше вони роблять вигляд що виходять, але такої дії не відбувається. Тобто відсутнє підприємство, і офіс там ніколи не розташовувався. Таких підприємств по Києву більшість. Це не означає, що підприємства не існує. Воно є, веде діяльність, але в іншому районі і за іншою адресою. Але податкова міліція за такої обставини передає службову записку на податкову інспекцію про те, що вони вийшли за місцезнаходженням підприємства і не знайшли його там. Податкова інспекція в свою чергу ставить стан 10 - «Запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання)» та надсилає державному реєстратору лист про те, що місцезнаходження такого підприємства невідомо. Державний реєстратор відправляє за юридичною адресою лист про те, щоб підприємство підтвердило своє місцезнаходження. Підтвердження знаходження, у державного реєстратора, відбувається шляхом подачі «форми 6». Подавати форму 6 державному реєстратору юридичні особи зобов'язані, за законом, один раз на рік. Якщо державному реєстратору повертається лист з відміткою що закінчився строк зберігання або протягом місячного терміну з моменту відправки такого листа, від імені підприємства не була подана «форма 6», державний реєстратор робить відмітку в реєстрі, про те, що юридична особа або СПД відсутній з місцем знаходження. Надалі податкова інспекція проставляє «стан 8». В цій ситуації, ви не можете повноцінно вести господарську діяльність підприємства (реєструвати податкові накладні, подавати звітність у віддаленій формі і т.д.). Для того щоб не допустити таку ситуацію, раджу укласти договір з поштою про переадресування кореспонденції з вашого юридичної адреси, на фактичну адресу знаходження вашого підприємства, і отримувати її своєчасно. Це як мінімум мінімізує Вам надалі втрачений час на ходіння по контролюючим органам і зіпсовані нерви.

Якщо фізична особа підприємець померла, або така особа визнали померлим, недієздатним, з обмеженою дієздатністю. Давайте розберемо цей пункт більш докладно. Цивільним кодексом України закріплено положення припинення зобов'язань з усіх питань (укладені договори, неоплачені податки і т.д.). Однією з таких підстав, є смерть фізичної особи (у даній ситуації ми говоримо про СПД як про платника податків ПДВ) або ліквідація юридичної особи. Так от, якщо фізична особа померла , податкова інспекція автоматично позбавляє його свідоцтва ПДВ.

А як податкова інспекція дізнається про те, що СПД як платник податків помер? Ви знаєте, що смерть реєструють в органах юстиції, а саме в РАЦС , який у свою чергу видає довідку про смерть. У податкових органів немає єдиної бази з органами РАЦС, тому таку інформацію вони дізнаються найчастіше самими останніми. Якщо родичі подали інформацію про смерть до податкових органів, тоді податкова інспекція вносить до бази запис про позбавлення свідоцтва ПДВ. А якщо немає такої інформації, найчастіше його позбавляють на підставі неподання звітності.

Як розуміти особу визнали померлим, недієздатною або з обмеженою дієздатністю? Хто його може визнати померлим, недієздатним або з обмеженою дієздатністю? Померлим, недієздатним або з обмеженою дієздатністю, особа може визнати тільки суд. Це його компетенція і не чия більше. Суд виносить по кожному випадку рішення в якому встановлює факт або позбавляє чи обмежує право. Я не буду розписувати більш докладно про те, в яких випадках визнається судом той чи інший факт т.к. ми відійдемо від суті нашої теми в теорію цивільного права. Ця тема велика і вимагає детального розкриття в окремій статті.

Як повернути свідоцтво ПДВ, з моменту його позбавлення? Нарешті ми підійшли до найцікавішого питання, як повернути свідоцтво ПДВ і бажано, з моменту його позбавлення. Якщо проаналізувати судову практику Адміністративних судів по всій Україні, ми бачимо позитивні тенденції, які показують, що в судовому порядку відновлюють анульоване свідоцтво ПДВ, яке на момент його позбавлення не закінчився термін його видачі, тобто не на такій підставі. Іншого шляху, крім судового немає! Я поясню чому. У податкової інспекції є база, куди вони вносять всю інформацію про платника податків. У тому числі туди потрапляє і інформація про позбавлення свідоцтва ПДВ. Зараз ми розглядаємо питання, як повернути його з моменту позбавлення, а не питання як отримати його знову. Якщо ви його будете отримувати знову, тоді всі операції за час з моменту його позбавлення за момент його нової видачі будуть обкладатися податком на загальних підставах. Ви повинні подати позов до суду, з вимогою «визнати недійсним рішення податкової інспекції щодо позбавлення вас свідоцтва ПДВ та поновити дію свідоцтва ПДВ з дати його анулювання». У 60% випадків суд стає на бік платника податків і скасовує рішення податкової інспекції про позбавлення свідоцтва. Однак є проблема подальшого відновлення після ухвалення рішення суду та набрання ним законної сили. База податкової інспекції як виявляється, не працює назад в часі і фактичне відновлення свідоцтва з моменту анулювання, в самій базі, неможливо. Але всі угоди вам зарахують як операції, проведені з наявністю такого свідоцтва. Прошу Вас помітити важливий факт, адміністративні суди повільно розглядають справи у зв'язку із завантаженістю, тому відновлення своїх порушених прав може зайняти значний час.

Що робити, коли ви не знали, що позбавлені свідоцтва ПДВ і зробили фінансову операцію? 

Багато керівників, потрапляючи в таку ситуацію, зі своїми бухгалтерами починають сильно панікувати і підраховувати збитки цієї угоди. Адже контрагенти, з яким вони взаємодіють, у яких є свідоцтво ПДВ, стає вкрай не вигідна така співпраця, т.к. їм доведеться його оплатити і їм не піде це в податковий кредит. Я пораджу Вам в такому разі, прибрати паніку і почати дивитися на ситуацію з холодною логікою і розрахунком. Для початку треба визначити причину позбавлення свідоцтва ПДВ і простежити шлях позбавлення від початку і до кінця. Не треба відразу приймати рішення, як більшість це робить - скасувати угоду і повернути платежі як безпідставно отримані кошти. У багатьох випадках такі дії контрагенти не можуть вчинити з різних причин. Наприклад, це велике підприємство і для прийняття такого рішення необхідний кворум і збір підписів або ви підписали договір шляхом перемоги на тендері. Так, це вихід, але не у всіх ситуаціях. У моєму досвіді є багато подібних ситуацій, коли компанія здійснює операцію на кілька мільйонів гривень і при цьому не знає про те, що її позбавили свідоцтва ПДВ. Так як бути в такому випадку? Наша юридична компанія має багаторічний досвід вирішення таких проблем. Скажу відразу, це можна вирішити в судовому порядку. Але без визначення причини позбавлення свідоцтва, це зробити неможливо. Т.к. укладена та можливо і виконана угода і подальші збитки по ній, є наслідком позбавлення самого свідоцтва, і для того щоб не потрапити в збитки з податків, треба звертатися до суду з позовом. При цьому, я б не роздумував довгий час на тему як це могло статися, адже час грає не на вашому боці. Якщо ви не звернетеся до суду для захисту ваших прав, у вашого контрагента виникне борг по оплаті податків.

Якщо у вас після прочитання статті виникли питання або нерозуміння, що і навіщо, треба робити, дзвоніть нам, ми вам підкажемо, як правильно вчинити у Вашій ситуації. Наша Юридична компанія допоможе вашому бізнесу знайти вихід із будь-якої ситуації.

Партнер Юридичної компанії «Оптимум», адвокат Євген Зурнаджи.

Архів статей

травня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...