Отримання громадянства України

gromadyanstvo-ukrayini

Зазначивши порядок правового регулювання міграційних процесів в Україні (тимчасове перебування, тимчасовий та постійні посвідки на проживання) доцільно було б закінчити цей великий інформаційний блок темою про громадянство. Мова, звісно, бути йти про громадянство України. 

Змінивши місце постійного перебування в іншій державі кінцевим пунктом процесу імміграції є отримання громадянства. Відповідно закону «Про громадянство», України отримується на підставі наступних критеріїв: народження на території України, територіальне походження, прийняття громадянства, поновлення громадянства, встановлення опіки на території України, встановлення опіки над особою, яка визнана недієздатною і є громадянином України, в разі встановлення батьківства або материнства громадян України. Критерії, які найбільш часто реалізуються ми і будемо розглядати нижче.

Перший, який ми будемо розглядати – це отримання громадянства у зв’язку із народженням. До речі, цей вид отримання громадянства не передбачає ніяких окремих дій для своєї реалізації, а саме, він відбувається автоматично, хоча потрібно звернути увагу на деякі речі. Якщо батьки мають українське громадянство, їх дитина автоматично стає українським громадянином, з цим все зрозуміло. Але можуть бути всілякі варіїрації, коли особа може отримати не тільки українське громадянство. Більш за все це відноситься до випадків, коли батьки не є громадянами України. У випадках, коли батьки – особи, які не мають українського громадянства, отримання громадянства їх дитини прив’язується до їх постійного місцезнаходження. Якщо вони є резидентами України (знаходяться на території України на законних підставах), їх дитина має право на отримання українського громадянства. Більш того, законодавець закріпив можливість отримання особою українського громадянства, якщо вона народилася за межами України в сім’ї іноземців, але при умові, що ці іноземці є резидентами України. Єдиним моментом, який потрібно зазначити – це те, що, особа може отримати українське громадянство в разі, якщо не отримало громадянство іншої держави, громадянами якої є її батьки.

Другий, критерій отримання громадянства, який нами розглядається – територіальне походження. При отриманні громадянства по територіальному походженню враховується походження та проживання особи до встановлення незалежності в Україні. Це означає, що особа (або її кровні родичі), яка народилась та постійно проживала на територіях, які згодом стали територією сучасної України (значною мірою це стосується УРСР) має право на отримання українського громадянства. Найбільш доцільний приклад – це трансформація громадян СССР, після його розпаду, які жили на території УРСР в громадян України як незалежної держави. Це стосується і їх дітей. Також дитині, яка народилася після 24 серпня на території України, але не отримала українського громадянства, має право на його отримання в разі відмови від іншого, або в разі, якщо вона є особою без громадянства. 

Перейдемо до третього критерію – прийняття громадянства. Прийняття громадянства – це процес отримання громадянства іноземцем або особою без громадянства при виконанні ним певних вимог. Зрозуміло, що особа, яка приймає українське громадянство, не має право отримати його за вище вказаними критеріями. Тож для прийняття громадянства особа повинна відповідати певним вимогам, а саме: визнання та дотримання положень Конституції та інших законів України, обов’язкова відмова від попереднього громадянства, постійно протягом 5ти років проживати на території України на законних підставах, володіти державною мовою в обсязі достатньому для її розуміння та спілкування, наявність законного джерела доходів. Громадянство надається особі на основі указу президента. Законодавцем визначено перелік осіб, які не можуть отримати українське громадянство не при яких умовах. До них відносять осіб, які вчинили тяжкі та особливо тяжкі злочини як на території України, так і за її межами.

І нарешті четвертий критерій отримання громадянства – поновлення. Із самої назви вже зрозуміло, що поновлення має місце в тому разі, коли особа колись мала українське громадянство, його втратила та бажає поновити. Але при цьому за ним закріпляється обов’язок від іншого громадянства. 

Якщо ви помітили, українське законодавство своїми положеннями надає змогу бути громадянином лише однієї держави. Не обов’язково України, але принцип моно громадянства є основою нашого законодавства в цій сфері. Але все ж існує можливість отримання громадянства іншої держави разом з українським. Звісно це дозволено лише в країнах, де існує можливість отримання кількох громадянств. І використати цю можливість можливо лише при вже отриманому українському громадянстві. В законодавствах країн, де існує можливість отримання кількох громадянств, відсутня норма про обов’язкову відмову від інших. Але не варто забувати, що в разі знаходження на території України, особа буде вважатися лише громадянином України.

В цілому, можна сказати, що питання громадянства мають приватний характер, тому в разі їх виникнення спеціалісти завжди знайдуть час на них відповісти.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...