Зменшення статутного капіталу

zmenshennya-ststutnogo-kapitalu

Торкаючись теми підвищення статутного капіталу юридичної особи, цілком логічним та доцільним буде описати процедуру зворотну, а саме – зменшення статутного капіталу. Про це і піде мова далі в цій статті. 

Як і збільшення статутного капіталу, зменшення за своєю юридичною природою є зміною у статутні документи. Нагадуємо, що говорячи про статутний капітал, в цілому, ми маємо на увазі тільки юридичні особи у формі господарських товариств та підприємств. 

Перше, з чого почнемо, це те, що відповідне рішення приймається виключно вищим органом товариства. Цей факт фіксується у рішенні (протоколі) і підлягає обов’язковій державній реєстрації. 

Як йшла мова у попередній статті про статутний капітал, його може бути збільшено тільки після його повної сплати. А ось при зменшенні існують свої нюанси. Перш за все це стосується акціонерного товариства та товариства з обмеженою відповідальністю. Так, в акціонерному товаристві передбачена обов’язкова сплата статутного капіталу (акцій) для його зменшення. Але не варто забувати, що в акціонерному товаристві є вимога щодо мінімальної суми статутного капіталу, і якщо саме вона сплачена, збільшити статутний капітал неможна. В ТОВ такі вимоги відсутні. Але для зменшення статутного капіталу існує вимога до мінімальної суму статного капіталу  всіх видів товариств. Нею є обов’язкове повідомлення кредиторів компанії про зменшення. Строк для пред’явлення кредиторами своїх вимог не може перевищувати 2 місяці. Більш того після отримання повідомлення про зменшення статутного капіталу, кредитори мають право вимагати дострокового виконання компанією своїх обов’язків перед ними. Як правило, цим правом дуже часто користується податкова адміністрація, в разі наявності заборгованості перед бюджетом. 

Також слід відзначити, що зменшення статутного капіталу може відбуватися як добровільному порядку за рішення учасників, так і в обов’язковому. Обов’язкове має місце в тому випадку, коли учасники не внесли повністю свої частки протягом року після реєстрації або ж при виході одного з учасників і перерозподілі капіталу серед тих, хто залишилися без врахування його частки. Найбільш цікавим в цьому є те, що виконання вимоги зменшення через неповну сплату вкрай рідке явище, яке на практиці практично не зустрічається, а ось зменшення через вихід одного із учасників доволі розповсюджене.

Роблячи висновок під всім викладеним вище, головне, що необхідно зазначити – зменшення статутного капіталу зменшує відповідальність учасників компанії за її відповідальність перед третіми особами. 

Якщо у вас виникають додаткові питання, які пов’язанні із цією темою, наші спеціалісти завжди нададуть вам необхідну консультацію чітко відповівши на них.

Архів статей

травня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...