Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Збільшення статутного капіталу
- Деталі
- Опубліковано: 29 жовтня 2013
Всім відомо, що при створені юридичної особи, діяльність якої спрямована на отримання прибутку, формується статутний капітал. Під категорію юридичної особи із вказаними вище характеристиками підпадають всі види господарських товариств та підприємств. Продовжуючи почату думку про статутний капітал, нагадуємо, що він формується учасниками та розподіляється на частки. Кожна доля учасника є показником кількості голосів на зборах, його частики при розподілі прибутку, а також майнової відповідальності, яку він несе в разі збитків юридичної особи. Для кожного виду товариства існують вимоги щодо формування та оплати статутного капіталу, але ми на це звертати увагу не будемо, ми зосередимося на питання збільшення суми вже сформованого статутного капіталу.
При здійсненні діяльності може виникнути ситуація, коли необхідно збільшити суму статутного капіталу компанії, який вже сформовано та зареєстровано. Така ситуація може виникнути, наприклад, коли компанія захотіла займатися ліцензованим видом діяльності, але серед ліцензійних вимог до якого є вимоги щодо суми статутного капіталу. І ця сума може бути більшою за суму ,яка вже сформована. Або ж при укладанні значних угод, наприклад, кредит в банку, контрагенту компанії потрібна інформація про суму статутного капіталу, і якщо її недостатньо для угоди, вимогою буде її збільшення та фактична сплата.
Оскільки збільшення статутного капіталу відноситься до виключної компетенції загальних зборів учасників, тож факт його збільшення повинен бути зафіксований в рішенні, протоколі. До вище зазначеного слід додати, що збільшення статутного капіталу за своєю юридичною природою є зміною до установчого документу компанії і, звісно підлягає державній реєстрації. Після проведення державної реєстрації зміни вступають в силу.
Здавалося б, що все так просто і легко. Але якщо б так було, потреба в написанні цієї статті зникла сама собою. Якщо проаналізувати механізм збільшення статутного капіталу відповідно до норм профільних законів, можуть виникнути певні питання. Ці питання здебільшого торкаються товариства з обмеженою відповідальністю. В акціонерному товаристві все зрозуміло; при збільшенні статного капіталу здійснюється або додаткова емісія акцій, або збільшується номінальна вартість вже існуючих. Але все це реалізується після фактичної сплати учасниками різниці між початковою сумою їх частки та сумою після підвищення. Оскільки крім держаної реєстрації, збільшення статутного капіталу тай його фактичну сплату реєструє та контролює комісія з цінних паперів. А ось в товаристві з обмеженою відповідальністю існують свої підводні камені. Відповідно до положень Цивільного кодексу статутний капітал ТОВ може бути збільшено лише після його повної сплати учасниками. На цьому моменті ми зупинимося детальніше.
При подачі документів державному реєстратору, останній може вимагати підтвердження факту оплати статутного капіталу, спираючись на вищезазначену вимогу про його повну сплату для проведення державної реєстрації. Такі моменти не рідко трапляються в реєстраційних центрах в областях. Місцеві реєстратори при наявності бажання причепитися до чого-небудь завжди наголошують на наявність факту оплати. Відразу слід зазначити, що така вимога є необґрунтованою, оскільки положення статті відповідного закону не передбачають подачу реєстратору документу, який підтверджує факт повної оплати статутного капіталу. Таким чином, ми бачимо, що на етапі державної реєстрації проконтролювати повну сплату статутного капіталу неможливо. Але, треба мати на увазі, що якщо в товаристві кілька учасників і хтось з них не бажає збільшувати суму статутного капіталу, при тому, що його ще, і не сплачено, навіть в разі прийняття рішення про збільшення статутного капіталу без його голосу, цей учасник може його відмінити через суд.
Також наші спеціалісти мали справу із випадками, коли клієнти, купляючи компанію, відразу ж хотіли збільшити суму статутного капіталу, а саме необхідно було проводити дві реєстраційні дії по зміні учасників і збільшенню статутного капіталу. З цього приводу можна дискутувати дуже довго та дуже багато, але як показує практика, реєстратори відмовляються проводити обидві реєстраційні дії разом, вказуючи на те, що новий учасник, після придбання частки спочатку повинен її зареєструвати за собою, а потім тільки збільшувати статутний капітал і перерозподіляти його частки. І чесно кажучи, надаючи подібні доводи, реєстратор має рацію, оскільки в них є доля здорового глузду.
Тепер, напевне, найбільш головне, що необхідно пам’ятати відносно збільшення статутного капіталу. При збільшенні статутного капіталу учасник (учасники) збільшує і обсяг своєї відповідальності відносно боргів компанії (про це можна прочитати в цій статті в нашому блозі тут). Це стосується і того моменту, коли учасники збільшили суму статутного капіталу, але не сплатили його. Також необхідно зазначити, що якщо учасником виступає юридична особа, то з підвищенням статутного капіталу збільшується не тільки відповідальність цієї особи, але і його учасників.
Напевне, це основні питання, які можна виділити з найбільш актуальних щодо визначеної теми. Але в будь-якому випадку можуть виникнути ситуації приватного характеру, вирішення яких потребує індивідуального підходу. В цьому Вам завжди допоможуть співробітники нашої Юридичної компанії.