Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Товариство з обмеженою відповідальністю або приватне підприємство - вибір форми бізнесу
- Деталі
- Опубліковано: 20 травня 2013
«А що краще - ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю) або ПП (приватне підприємство)?» - Одне з найбільш поширених питань, яке виникає у людей, які хочуть відкрити свій бізнес. Саме ці організаційно-правові форми є найбільш ... популярними в секторі малого та середнього бізнесу. Насправді, це питання, здавалося б, вже давно застаріло і втратило свою актуальність у зв'язку численними змінами, які неодноразово вносилися в законодавство, що регулює створення і діяльність юридичних осіб з зазначеними організаційно-правовими формами. Але все одно, клієнти задають це питання фахівцям, а значить, до цих пір не достатньо обізнані в даній темі. І дійсно, прочитавши в інтернеті роз'яснення юристів, людині часто не зовсім зрозуміла викладена інформація. Деякі юристи пишуть статті, оперуючи дуже старими даними. Хтось посилається на правила ділового обороту, що склалися у відношенні зазначених організаційно-правових форм. У цій статті ми постараємося дати відповідь на поставлене в заголовку питання таким чином, щоб воно було повністю поєднане з сучасними реаліями і законодавством.
Почнемо з визначення зазначених організаційно-правових форм. Виходячи з норми закону, товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або більше засновниками юридична особа, статутний капітал якого розділений на частини, розмір яких встановлюється статутом. Приватне ж підприємство можна описати як підприємство, засноване одним або кількома учасниками на основі їх приватної власності.
Отже, почнемо аналіз цих форм. Перше - це статутний капітал. (Хоча на сьогоднішній день це питання свою актуальність практично повністю втратило). До грудня 2009 року для ТОВ встановлювався мінімальний розмір статутного капіталу, і він становив 100 мінімальних заробітних плат (що в реальних цифрах становило приблизно 45 000 - 50 000 гривень, залежно від періоду). Більше того, на момент реєстрації він повинен був бути сформований мінімум наполовину. У разі внесення засновником своєї частини грошима, потрібно було приносити виписку з банку, у разі внесення майном - акт прийому-передачі. Вимоги до статутного капіталу ПП були відсутні взагалі, тобто він міг становити хоч 1 гривню. Природно, більшості було вигідно відкривати ПП, з тієї, причини, що відкриття ТОВ обходилося значно дорожче, і для ведення малого бізнесу, це було дуже затратно. Після грудня 2009 ситуація дуже сильно змінилася. Мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ знизили до розміру однієї мінімальної заробітної плати (середній розмір якої відповідав приблизно 1000 гривень). Плюс було розширено максимальну кількість учасників до 100 чоловік, але зберігалося вимога по обов'язковому внесенню половини статутного капіталу на момент реєстрації. Природно, тепер організувати малий бізнес, відкривши ТОВ, стало в багато разів легше, хоча все ж знаходилися бажаючі відкрити ПП, вважаючи, що і 1000 гривень вагома для них сума. Далі, в липні 2011 року, відбулися революційні зміни, які помітно вплинули на розвиток малого та середнього бізнесу. По перше, повністю зникла норма закону про мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ. Відповідно тепер, як і в ПП, його сума може бути хоч 1 гривня, головне, щоб його сформували і розділили між учасниками. По друге, зникла норма про обов'язкове внесення половини статутного капіталу на момент реєстрації. Після таких змін витратна частина на відкриття ТОВ у частині формування статутного капіталу зникла, і відкрити юридичну особу з цієї організаційно-правовою формою за витратами стало не дорожче ПП. Але описані факти виглядають більше як історична довідка і зачіпають економічну складову розглянутого питання. Далі мова піде саме про юридичну складову та принципи створення юридичних осіб з розглянутими організаційно-правовими формами.
При веденні бізнесу виникають майнові ризики, які можуть перерости в реальну відповідальність. Так от, організаційно-правова форма встановлює, як саме розподіляється відповідальність між учасниками юридичної особи. Виходячи з визначення, а також, керуючись нормами, які регулюють діяльність ТОВ та ПП, можна зробити висновок, що організаційно-правова форма ТОВ більшою мірою вберігає його учасників від відшкодування шкоди, завданої діяльністю їх компанії третім особам, ніж ПП. У чому саме це полягає. Справа в тому, що у ТОВ учасник несе відповідальність за зобов'язаннями підприємства лише в межах тієї суми, яка є його частиною в статутному капіталі. Якщо борги компанії перевищують цю суму, то різницю, що залишилася від суми боргу та частиною в статутному капіталі він не оплачує, і це стає вже проблемою самої компанії. Єдине, на що слід звернути увагу - якщо учасник вже сплатив свою частку в повному розмірі (вніс гроші на рахунок або майно на баланс) то нічого більше, у разі появи заборгованостей компанії і браку активів, він вже не відшкодовує. Якщо ж внесок у статутний капітал він вніс частково, і внесеної суми не вистачає, то залишок (до повного внесення своєї частки) учаснику доведеться внести. Якщо ж учасник взагалі нічого не вніс, то він повинен сплатити борги компанії, але тільки в розмірі закріпленої за ним частини в статутному капіталі.
Зовсім інша ситуація виникає у випадку з ПП. Зрозуміло, у ПП крім балансу теж може бути присутнім статутний капітал, який формується і оплачується його власником (власниками), і в разі виникнення боргів компанії його кошти задіюється для сплати цих боргів. Але як же бути в тому випадку, якщо коштів статутного капіталу не вистачає? У цьому випадку борги сплачуються за рахунок особистого майна власника (власників) до повного розрахунку з кредиторами. У цьому і полягає головна відмінність ПП від ТОВ. Природно, є відмінності в документообігу та інших організаційних моментах розглянутих організаційно-правових форм, але головним є саме аспект відповідальності учасників (власників) за результати діяльності їх компанії.
З вищевикладеного можна зробити висновок, що на сьогоднішній день організаційно-правова форма юридичної особи у вигляді приватного підприємства стала юридичним атавізмом, оскільки ТОВ набагато безпечніше, ніж НП в плані майнової відповідальності засновників підприємства.
У будь-якому випадку, співробітники нашої компанії раді будуть Вам допомогти з вибором організаційно-правової форми Вашого бізнесу, а також провести повну реєстрацію підприємства в максимально короткі терміни з повним дотриманням чинного законодавства.