Посвідка на тимчасове проживання і його отримання (перелік документів які необхідно подати)

Дана стаття є продовженням, яке розкриває тематику правового регулювання міграції в Україні. Ми вже писали в нашому блозі про тимчасове перебування іноземного громадянина або особи без громадянства на території України, в цій же статті мова піде вже про постійне перебування, а саме - тимчасовий вид на проживання. 

Почнемо, для початку, з визначення тимчасового виду на проживання. Тимчасовий вид на проживання - це документ, який видається іноземному громадянину чи особі без громадянства на підставі певного критерію, посилаючись на який іноземець бажає постійно перебувати на території України. Як видно з назви документ цей має термін дії, а саме, 1 рік, але статус перебування визначається як постійний. По закінченню цього часу особа може продовжити тимчасовий вид на проживання або ж залишити територію України.

У чому ж різниця в тимчасовому дозволі на проживання і тимчасове перебування (поняття тимчасове перебування розглядався в першій частині теми про правове регулювання міграції). Різниця в першу чергу полягає в тому, що особа, яка знаходиться на території України на підставі тимчасової посвідки на проживання не зобов'язане продовжувати своє перебування кожні 90 днів, відзначаючись тим самим в міграційній службі. Також особа, яка перебуває на території України на підставі тимчасової посвідки на проживання має право працевлаштування на території України (природно мова йде про працевлаштування згідно КЗпП з усіма відрахуваннями із заробітної плати до податкової інспекції, Пенсійного та інших фондів) або реєстрації як фізичної особи- підприємця, надходження в будь-який вищий навчальний заклад нашої держави (природно в разі успішного проходження всієї процедури, яку необхідно пройти), а також його доходи на території України оподатковуються за ставкою, яка встановлюється для громадян України (15%), у той час як особа яке тимчасово перебуває на території України у разі отримання доходу від деяких джерел (дарування, спадщина) сплачує підвищену ставку в 17%, більше того перебування на території України на підставі тимчасової посвідки на проживання, дає можливість мігрувати на постійній основі після певного часу, і у результаті отримати громадянство України, в той час, як тимчасове знаходження не дає ценз осілості. Як бачимо, різниця відчутна, оскільки тимчасовий вид на проживання дає особі ті ж права, що має і громадянин України, крім прав, які виключно закріплені за громадянами, наприклад, право голосу, право бути обраним, право займати посади в державних органах, право на безкоштовне навчання в державному вузі.

Розглянувши поняття тимчасово виду на проживання перейдемо до підстав його отримання. Як зазначається в Законі України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» підставами для видачі тимчасового дозволу на проживання є: працевлаштування іноземця за клопотанням резидента України суб'єкта господарської діяльності, участь у програмі міждержавної технічної допомоги, входження до складу релігійної організації, зареєстрованої у встановленому порядку, і ведення діяльності цієї організації, входження до складу цивільної чи іншої неурядової організації, яка має свої філії на Україні, подача клопотання щодо свого співробітника відповідного представництва в Україні суб'єкта господарської діяльності нерезидента, подача клопотання щодо свого співробітника відповідного представництва в Україні банку-нерезидента, подача клопотання щодо іноземця державним органом, який несе відповідальність за реалізацію культурних, освітніх або волонтерських програм, подача клопотання щодо іноземця іноземним засобом масової інформації, а також державним органом, який реалізує державну політику у сфері інформації, отримання вищої освіти на контрактній основі у ВУЗі України з наданням відповідних документів, які підтверджують зазначений факт, знаходження у шлюбі з громадянином України, знаходження в близьких родинних зв'язках з особами, які визнані біженцями або особами, яким необхідна додатковий соціальний захист, а також всіх осіб, які в установленому законом порядку отримали тимчасовий вид на проживання.

Як бачимо, підстав для видачі тимчасового дозволу на проживання досить багато, але процес його отримання однаковий, відмінним один від одного будуть, хіба що, документ, який підтверджує підставу для видачі. Враховуючи, що список підстав досить великий, візьмемо за основу 3 найбільш поширених, а саме - працевлаштування, знаходження у шлюбі з громадянином України і отримання вищої освіти. Перш за все слід зазначити, що порядок видачі тимчасового дозволу на проживання затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ (міграційна служба входить до складу МВС). Згідно цього порядку особа, яка бажає отримати тимчасову посвідку на проживання подає за місцем свого проживання заяву встановленого зразка, клопотання приймаючої сторони, 4 фотографії 3,5 Х 4,5, паспортний документ іноземця, переклад першої сторінки паспорта завірений в установленому законом порядку (переклад здійснюється наступним чином - з першої сторінки знімається копія до неї підшивається переклад який виконаний і підписаний особою, яка має спеціальність перекладача або філолога тієї мови, на якому викладена інформація в документі не нижче спеціаліста, а також підпис перекладача завірена нотаріально), документ, що підтверджує право власності на житло, в якому буде реєструватися іноземець або ж нотаріальне завірена заява особи із згодою на реєстрацію у себе іноземця, копія паспорта (або свідоцтва про реєстрацію у разі якщо приймаюча сторона - юридична особа) приймаючої сторони, а також квитанція про оплату державного мита. Оскільки видача дозволу на проживання має підстави, то крім документів, описаних вище з урахуванням розглянутих нами підстав до документів, описаним вище додається: у разі працевлаштування іноземця - дозвіл на працевлаштування іноземця, видане районним центром зайнятості; в разі здобуття вищої освіти - документ, що підтверджує вступ до ВНЗ України, як правило - це ректорський наказ (або витяг з нього) про зарахування до списку студентів; у разі перебування у шлюбі з громадянином України - свідоцтво про шлюб (у разі укладення шлюбу та видачі свідоцтва за законами іншої держави, такий документ підлягає легалізації). Розглядається заява разом з доданими до неї документами в течії 15 днів з дня подачі заяви з наступним прийняттям рішення про видачі тимчасового дозволу на проживання або відмови в його видачі. Процедура ж продовження виду на проживання і пакет документів схожий з первинним одержанням.

Говорячи про практику отримання тимчасового дозволу на проживання, на сьогоднішній день склалася досить сприятлива ситуація, оскільки в даному випадку рішення міграційної служби залежить багато в чому від підстав і їх доведеності, головне, щоб іноземець не був у розшуку (як у внутрішньому так і в міжнародному) , а також не являв собою загрозу безпеці України та її громадянам.

Архів статей

березня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...