Правове регулювання міграції в Україні - Тимчасове перебування іноземного громадянина або особи без громадянства на території України

тимчасове перебування на території України

На сьогоднішній день у зв'язку з світовою глобалізацією різних процесів, які є невід'ємною частиною життєдіяльності людини, а також іншими причинами, такі як військові дії, епідемії, стихійні лиха в різних регіонах земної кулі значно збільшилися міграційні процеси.

У зв'язку з цим виникло питання про комплексне правове регулювання подібних процесів як у рамках міжнародного права, так і в державах, які є приймаючими по відношенню до мігрантів. Україна не виняток, оскільки її географічне і геополітичне положення робить її транзитною державою для мігрантів, які шукають можливості вибратися до країн Старого світу або знайти краще життя в заокеанських державах Північної або Південної Америки. Більше того за останні 10 років Україна потихеньку сама стала перетворюватися на приймаючу державу, особливо для мігрантів Близького Сходу, а також з Середньої Азії. У даній і наступних статтях, які стосуються правового регулювання міграції в Україні, ми розглянемо загальні правові питання, що стосуються правового регулювання міграції в Україні.

Почнемо, мабуть, з нормативної бази. Основними нормативно-правовими актами, які регулюють, загалом, статус іноземних громадян у нашій державі є Конституція України, а також Закон України і «Про правовий статус іноземних громадян, а також осіб без громадянства». Відповідно до зазначених нормативно-правовими актами особи без громадянства мають право тимчасово або постійно знаходиться на території України виключно на законних підставах.

Для початку розглянемо тимчасове знаходження іноземця на території України. Порядок тимчасового перебування іноземців на території України регламентується Постановою Кабінету Міністрів України про затвердження порядку продовження або скорочення терміну перебування іноземців або осіб без громадянства на території України. Дозволом для знаходження іноземця на території України є віза, яка, як і в інших країнах видається консульством нашої держави. Строк перебування такої особи, вказується у візі. Існує також ряд держав, з якими Україна підписала міжурядові договори, за якими отримання візи для перебування іноземного громадянина не потрібно. У зв'язку з інтенсивними інтеграційними процесами України, за останній час перелік таких держав значно збільшився. Для громадян цих держав встановлюється строк у 90 ній для перебування на території України. Але відразу слід зазначити, що цей термін встановлюється в межах 180 днів від першого в'їзду. Виглядає заплутано, тому слід пояснити детальніше. Наприклад, громадянин Росії в'їхав в Україну 1-го січня - це і буде день його першого в'їзду. Він може перебувати в Україні 90 днів безперервно, тобто не залишати Україну і виїхати з неї по закінченню зазначеного часу. Також він може пробути тут певний час, потім виїхати в іншу державу, при цьому термін перебування зупиняється, а потім знову в'їхати на територію України і пробути тут, що залишився, які залишилося після виїзду. Далі особа повинна покинути межі України, і при цьому в'їхати повторно, як у першому, так і в другому випадку, воно зможе тільки після закінчення 90 днів після виїзду з відновленням 90-ти денного перебування. Як бачимо, Кабінет Міністрів України значно ускладнив порядок тимчасового перебування на території України іноземців (до слова, ці зміни набули чинності з 11 квітня 2012 року) оскільки до набрання чинності вказаної постанови особі достатньо було виїхати і в'їхати на територію нашої держави (можна навіть у цей же день) для відновлення терміну перебування. Не зайвим буде також зазначити, що підтвердженням реєстрації іноземця після перетину ним кордону в прикордонному пропускному пункті є штамп у його закордонному паспорті.

Постановою передбачається можливість продовження тимчасового знаходження іноземця на території України на термін до 90 днів протягом 180-ти днів після першого в'їзду. Опишемо цю процедуру детальніше.

Документи для продовження тимчасового перебування іноземця на території України подаються до відповідного відділення міграційної служби за місцем, де буде проживати іноземець. Перше, що необхідно відзначити, так це те, що документи для продовження тимчасового перебування подаються не раніше, ніж за 10 днів до закінчення терміну перебування або не пізніше 3-х днів до закінчення. Наступний момент, на який потрібно звернути увагу - це причина продовження. У постанові зазначається, що підставою для продовження є - проходження стаціонарного лікування на території України, вагітність (тобто особа перебуває на останніх місяцях вагітності і в зв'язку з цим воно не може залишити територію України), догляд за хворим членом сім'ї, оформлення спадщини , а також подача заяви і відкриття міграційного виробництва для отримання постійного виду на проживання. Крім причини або причин, за якими особа хоче продовжити своє тимчасове перебування на території України повинна бути приймаюча сторона, тобто особа (фізична або юридична) - резидент України, яке поручається за іноземця і гарантує його виїзд за межі України у встановлений час. Крім отримання гарантій приймаючої сторони іноземцю також потрібно пройти реєстрацію за місцем його перебування в Україні. Для цього разом з його заявою та заявою приймаючої сторони подається нотаріально завірена заява-згода особи або осіб, які є власності того житла, де буде тимчасово зареєстрований іноземець. Природно, особа-власник житла може бути як приймаючою стороною, так і третьою особою, яка тільки дає згоду на тимчасову реєстрацію у себе в квартирі або будинку іноземця. Важливим залишається факт того, що крім правових гарантій при поруці за іноземця, приймаюча сторона дає також фінансові гарантії, тобто гарантує матеріальне утримання іноземця у разі нестачі у останнього коштів для перебування на території України, а також при необхідності її залишити. Особливо це стосується громадян (або осіб без громадянства), які прибули з неблагополучних регіонів нашої планети. Крім вище описаних дій обов'язковим є страхування життя і здоров'я іноземця, оскільки договір страховки є обов'язковою частиною пакету документів, який подається в міграційну службу. Заява розглядається протягом одного дня, відповідно результатом розгляду є дозвіл на продовження тимчасового перебування іноземця або відмову. У разі позитивного рішення іноземцю ставиться в його паспорті для закордонних поїздок відмітка з місцем тимчасової реєстрації в Україні. У разі ж відмови, особа зобов'язана залишити територію України в установлений термін. До слова, порядок продовження візи такий же точно як і у безвізового режиму.

Представляючи інтереси іноземців в міграційній службі, пов'язані з продовженням терміну тимчасового перебування, фахівці нашої компанії, які займалися подібними питаннями, можуть сміливо стверджувати, що на сьогоднішній день міграційна служба займає дуже жорстку позицію щодо продовження терміну перебування. У більшості випадків (приблизно 70%) іноземцю дається відмова. На позитивний результат можуть, наїдяться, в основному, громадяни Європейського союзу,  країн Північної Америки (Канада, США), а також громадяни Російської Федерації та Білорусі, але при достатньо обґрунтованих причинах. Навіть якщо розглядати всі позитивні відповіді на запит щодо продовження, в основному, максимальний термін на який дадуть дозвіл - це 1 місяць. Продовження на 90 днів - вкрай рідкісний випадок, можна сказати, одиничний. У будь-якому випадку, незважаючи на всі складності процесу продовження тимчасового перебування іноземця в Україні, фахівці нашої компанії з радістю допоможуть Вам чи Вашим родичам, які приїхали відвідати Вас, з вирішенням питання, що стосуються представлення інтересів в міграційній службі.

Також далі в блозі нашій компанії Ви можете знайти інформацію по решті питань, що стосуються правового регулювання міграції.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...