Якщо завтра раптом допит ...

dopit-u-slidchogo

«Від суми і тюрми не зарікайся». На жаль, в наш неспокійний час ця фраза несподівано може стати реальністю навіть для тих, хто абсолютно до цього не готовий. Так як бути, якщо вами раптом зацікавилася міліція і запрошує на бесіду?! 

Перше, що необхідно зробити, це знайти гарного адвоката. Саме він відразу вам пояснить, що такого поняття як бесіда, в контексті спілкування з правоохоронними органами, не існує, і якщо міліція хоче з вами поспілкуватися, то це дія потрапляє під поняття ДОПИТ. Звичайно, мета даної статті - не рекомендації з пошуку хорошого адвоката, це ви зробите і без психолога, а поради по необхідному психологічному настрою, щоб впоратися з дуже непростим випробуванням, яким і є допит.

Розглянемо психологічну складову поведінки під час допиту. Необхідно чітко розуміти, що друзів/однодумців/співчуваючих в закладах, куди можуть запросити на допит, немає і бути не може. У слідчого і обвинуваченого принципово різні цілі. Завдання слідчого розкрити злочин і закрити справу. Завдання обвинуваченого - не погіршити своє становище і не нашкодити собі. Тому ні яку поведінку слідчого не сприймайте, як його бажання допомогти вам. Увага, ввічливість і показною інтерес - це тільки інструменти для того, щоб розговорити людину і отримати відсутню слідству інформацію. Якби слідчий все знав і мав докази, то з вами б не спілкувався. Вірити слідчому не можна, а тим більше не можна погоджуватися на «співпрацю» з ним. І справа не в тому, що всі слідчі погані люди, навпаки, може бути навіть дуже хороші і добрі, але робота у них така - вивуджувати з людей інформацію, і садити їх. Пам'ятайте, у вас різні цілі і завдання.

Правильний психологічний настрій на допит - запорука вашого успіху. Не варто філософствувати, вступати в полеміку чи виявляти свої ораторські здібності. Завдання слідчого вас розговорити. Чи не допомагайте йому! На всі питання треба відповідати, як можна більш коротко і по суті. Бажано обмежуватися словами «так» чи «ні». Чим більше слів на допиті вимовляє людина, тим простіше йому в підсумку заплутатися, бути викритим на нестиковки і пійманому на брехні. Тим легше слідчому вчепитися за щось і застати людину зненацька. А коли людина розгублений - їм легше маніпулювати, його простіше загнати в глухий кут, він стає більш уразливим. Слідчий - професіонал, будьте професійні і ви. Якщо питання вимагає опису - робіть це якомога лаконічніше. Кожне сказане слово має бути, як слід обдумано. Необхідно знати, що ви необмежені в часі на відповіді. З самого початку налаштуйте себе на неквапливий темп. Вам поспішати нікуди, мінімальний час допиту - 1 година, максимальний - 8 годин. Відповідайте навіть на найпростіші запитання не поспішаючи, і використовуйте паузи. Привчайте слідчого до неквапливого темпу розмови. Якщо він починає вас підганяти, чесно признавайтесь, що ви трохи хвилюєтеся і вам не по собі, а ваші тремтячі руки (якщо вони дійсно будуть тремтіти) - це ознака переживання від того, що знаходитеся в незвичній обстановці. Відчувати почуття дискомфорту в такій ситуації скоєно природно. Під час допиту слідчий зобов'язаний вести протокол. Ваш адвокат за цим простежить, але ви теж маєте право вести свої записи, в тому числі, записувати запитання слідчого. Не пропустіть цю можливість! Майте при собі блокнот і ручку. Це дасть вам час на обдумування питань і відповідей, і знизить хвилювання. Нехай нервує слідчий, а не ви. Також не забудьте взяти з собою питну воду і таблетки від головного болю. Використовуйте їх в міру необхідності. Все, що дасть вам додатковий час на обдумування - вам вигідно. Якщо незрозумілий питання або ви не знаєте, як на нього відповідати, обмежтеся фразою «важко відповісти». Все, що сказано на допиті, не тільки може бути, але й буде використане проти вас в суді ... якщо до нього все-таки дійде. За статистикою звинувачення будуються як раз в чому на свідченнях, отриманих під час допитів. Тобто саме ваші слова і ваші формулювання можуть бути використані проти вас і зроблять вас підозрюваним. Тому все, що збільшує час на обдумування відповіді, вам вигідно, і варто використовувати. При допиті дрібниць не буває.

    Під час допиту слідчий обов'язково буде використовувати прийоми психічного впливу. Його поведінка направлено на те, щоб роззброїти людину, вивести його з психічної рівноваги і зародити сумніви в правильності своєї позиції. Завдання слідчого фрустрировать вас. Для цього він буде змінювати тональність, темп і спрямованість розмови. Прийом, який використовує кожен професійний слідчий - це створення у людини перебільшеного уявлення про наявні у нього доказах. Мета - змусити вас думати (повірити), що він знає все. Чи не додумувати замість слідчого, нехай він скаже, що йому відомо, призведе докази, а потім вже реагуйте. Це не полегшуйте йому життя, а навпаки ускладнить його. Слід зупинитися і на відмінностях в різниці поведінки винного і невинного людини:

1 ) Невинний - як правило , відповідає на пряме звинувачення бурхливої негативною реакцією. Винен - дотримується вичікувальної позиції.

2 ) Невинний - постійно звертається до конкретних пунктів звинувачення, спростовує їх фактичними доводами. Винний - уникає конкретних звинувачень і уникає повернення до головного звинувачення.

3 ) Невинний - активний в своєму захисті. Винен - пасивний, він відчуває себе винуватим і поводиться відповідно.

4 ) Невинний - гостро переживає перспективу ганьби, осуду товаришів по службі, близьких і знайомих. Винен - цікавиться лише можливим покаранням.

До якого поведінки слідчого варто бути готовим:

- на початку бесіди до встановлення довіри та психологічного контакту з підозрюваним;

- до розмов на нейтральні теми;

- до пред'явлення доказів по зростаючій мірі їх значимості;

- до використання чинника раптовості;

- до використання антипатій до учасників (людям) не присутні під час допиту;

- до створення перебільшеного уявлення про власну обізнаності;

- до упору на совість і моральність підозрюваного.

Поведінка слідчого направлено на те , щоб розладнати / розхитати ваш захист і обрану лінію поведінки. Його завдання, щоб ви стали допомагати йому в його цілях. У разі, якщо слідчий раптово став нервувати, підвищувати голос або залякувати вас, сприймайте це як хороший знак (сигнал), швидше за все, це означає, що обвинувачення зайшло в глухий кут, а кричить, нервує або злиться він від розуміння власного безсилля. Так що в разі будь-якої агресії з боку слідчого, подумки похваліть себе, замовкніть, і чекайте поки слідчий перед вами вибачиться. Своєї радості від того, що слідчий вийшов з рівноваги, ні в якому разі не видавайте. Ваше «тріумфування» може викликати у слідчого нову хвилю / спалах агресії. Якщо вибачень не буде, а тиск і образи продовжаться, сміливо вимагайте іншого слідчого. Зі слідчим потрібно спілкуватися так само, як і з будь-яким іншим посадовою особою. Ввічливо, коректно, але ні в якому разі, не запобігливо і не вибачаючись. Слідчий робить свою роботу, а ви свою.

Які б питання слідчий вам не задавав, як би не спопеляв вас поглядом, або навпаки, як би не був з вами удавано милий і люб'язний - намагайтеся зберігати спокій і внутрішнє холоднокровність, не впадайте в паніку. Пам'ятайте, паніка і розсудливість - поняття не сумісні. А ясність свідомості і розуміння того, що відбувається, в бесіді зі слідчим, вам життєво необхідні.

До будь-якого випробуванню треба готуватися, а допит - це серйозний іспит для будь-якої людини. До нього треба бути готовим не тільки юридично, але і психологічно. Допит - це не сутичка двох добре підготовлених юристів, не бої без правил, а зважений діалог і боротьба двох характерів, де всі дії слідчого спрямовані на придушення психіки обвинуваченого. Пам'ятайте про це!

Статтю підготував - Тополов Єгор Вікторович – B. A. State University of New York, доктор психологічних наук.

Архів статей

травня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...