Порятунок великої суми банківського депозиту при введенні тимчасової адміністрації НБУ в неплатоспроможний банк

povernennya-depozitu-z-fondu-garantuvannya-vkladiv

У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при визнанні банку неплатоспроможним - фонд гарантування вкладів).

Багато людей тримали на своїх банківських депозитах великі суми. У нашому випадку розглянемо реальну ситуацію, у клієнта на депозиті було 37 000 000,00 грн. Про те, що в банк зайде тимчасова адміністрація, цьому клієнту банк повідомив за місяць і самі банкіри запропонували схему порятунку його грошей.

Схема роботи.

Схема проста, знайди стільки людей, щоб цю суму можна було розбити по 200 000,00 грн. на кожну людину. Виходу у нього не було, зняв всіх своїх працівників на підприємстві і повів в банк на розподіл свого великого депозиту. Людей в офісі виявилося недостатньо, де знайдеш 185 осіб? Підключив бізнес партнерів, і потрібну кількість осіб для розподілу свого депозиту зібралися. Уклали з усіма договори, і розтанув депозит однієї людини, як ніби його й не було зовсім. Зайшла тимчасова адміністрація і почала формувати реєстр осіб, яким необхідно зробити виплати, виявила цю схему і всім дала відмову у виплаті без особливих пояснень причини відмови. Довго велися дискусії з фондом гарантування вкладів в спробах повернути гроші, але результату переговори не дали. Звернулися до юристів, ми розглянули ситуацію всебічно і проаналізували практику судів.

Що робити в ситуації, що склалася?

Треба звертатися до суду з вимогою зобов'язати Фонд гарантування вкладів внести відомості про вкладників до реєстру виплат. Але до подачі колективного позову до суду треба пройти процедуру, яка підтвердить порушення права 185 осіб на отримання коштів від Фонду гарантування вкладів.

Як отримати відмову у виплаті від Фонду гарантування вкладів?

Дуже просто, пишеться колективну заяву про надання інформації, де перераховуються всі договори і прикріплюються всі копії паспортів. На окремому листочку все 185 осіб особисто ставлять свої підписи, весь цей комплект подається до канцелярії Фонду гарантування вкладів. Відповідь буде готова протягом 30 днів. У відповіді буде інформація, чому вони не включили в реєстр до виплати.

Формування позовної заяви до суду, його подача.

Формується колективний позов з одними і тими же вимогами, підкладаємо до нього копії договорів, паспортних даних та лист з відмовою Фонду гарантування вкладів. Збираємо від кожної особи нотаріальні довіреності на представлення інтересів в суді і подаємо до Адміністративного окружного суду, в моєму випадку це Адміністративний окружний суд міста Києва, в ваших випадках дивіться самі по підсудності.

Практика судів при розгляді справ з аналогічними вимогами.

Проаналізувавши реєстр судових рішень, розглянувши аналогічні справи, мене здивувало, що в суддівському корпусі немає єдиного розуміння як правильно застосовувати Закони в такій ситуації, Запорізькі судді задовольнили позови громадян по першій інстанції, Апеляційна інстанція підтримала рішення першої інстанції, Вищий адміністративний суд України, касацію Фонду гарантування вкладів прийняв, але засідання не призначив - минув рік! Дніпропетровські судді - відмовили в задоволенні позовних вимог повністю, Позивач подав касацію, ситуація така ж, касаційна скарга прийнята до провадження Вищим адміністративним судом України, але справу до провадження так і не призначено. Київські суди - перша інстанція найчастіше займає позицію позивача, задовольняє позовні вимоги, але Апеляційна інстанція деяким скасовує таке рішення. Чекаємо Касацію.

Спілкування зі знайомими суддями з цього питання показало, що практики, на яку вони могли б послатися, немає. За якими критеріями приймати рішення, теж їм не зрозуміло. Позиція Верховного суду невідома, Вищий адміністративний суд України до розгляду справ з цими вимогами поки не добрався, перевантажений.

Якщо Ви зіткнулися з цією або подібною ситуацією - не знаєте, як з неї правильно вийти, пропоную Вам написати на пошту або набрати по телефону вказаному на сайті, разом розберемося в ній і знайдемо правильний і найкоротший вихід.

Адвокат, партнер Юридичної компанії «Оптімум» - Зурнаджи Євген.

 

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...