Шлюбний договір - що треба знати перед його укладанням

shlubniy-dogovor

Укладаючи шлюб, чоловік і дружина створюють союз як соціальний, так і юридичний. Всім відомо, що після укладення шлюбу його учасники створюють правовідносини, які мають солідарний характер, тобто включають в себе взаємні права та обов'язки. Побут стає загальним, так само як дохід і все майно, які було нажито за спільного життя. Однак іноді складаються такі ситуації, коли чоловік або дружина хоче виділити певну частину майна як свою особисту або встановити певний правовий режим щодо цієї частини. Простими словами - обумовити всі умови, які цікаві (Чоловікові/Дружині) під час шлюбу, так і умови, які будуть діяти після його розірвання. У таких випадках укладається шлюбний договір. Про нього коротко ми і розповімо в цій статті. 

Напевно, багато хто чув про таке поняття, як шлюбний договір, або шлюбний контракт, однак не всі мають уявлення, що це таке і яке його застосування. Для початку зазначимо, що зазвичай шлюбним договором називають домовленість між чоловіком і дружиною щодо регулювання різних відносин їх шлюбного життя. Особливо широко поширена практика застосування шлюбного договору в західних країнах, таких як США, Канада, країни Західної Європи. У країнах СНД застосування шлюбного договору зустрічається значно рідше. У державах, правові та соціальні системи яких будуються на релігійних нормах, поняття - шлюбний договір, взагалі не існує, більше того він заборонений, оскільки його правова природа порушує сформовані сімейні звичаї.

Говорячи про шлюбні договори в Україні, варто відзначити дуже важливу деталь - він укладається між чоловіком і дружиною виключно для регулювання майнових відносин. Він не може регулювати персональні стосунки між членами сім'ї, а також змінювати обсяг прав і обов'язків, які мають батько чи мати по відношенню до своїх дітей. У цьому і полягає головна відмінність застосування шлюбного договору в Україні від країн Західної Європи та Північної Америки. У цих державах шлюбний договір може регулювати значно більший обсяг відносин між чоловіком і дружиною, аж до міжособистісних.

Тепер докладніше про укладення. Шлюбний договір, завжди укладається в письмовому вигляді, а також підлягає нотаріальному посвідченню. Слід звернути увагу, що шлюбний договір можуть укласти як особи, які вже перебувають у шлюбі, або особи, шлюб яких ще не зареєстрований, але ними подано заяву про його реєстрацію. В останньому випадку договір набирає сили з моменту реєстрації шлюбу. Якщо шлюб так і не був зареєстрований, відповідно, договір юридичної сили не має. Щодо строку дії договору можна відзначити, що якщо він не встановлений, то договір дійсний до моменту розриву шлюбу.

Оскільки шлюбний договір може регулювати тільки майнові відносини, найголовнішим моментом при його складанні буде визначення правового режиму майна. Так, сімейна пара, може чітко встановити в договорі, яка частина майна належить кожному з них, як розподілятиметься майно, придбане в шлюбі, яке майно буде вважатися спільним. Не варто забувати, що під поняття майна потрапляють як предмети рухомі, так і нерухомі, а також корпоративні права та грошові кошти.

Говорячи про застосування шлюбного договору, слід зазначити, що в основному його укладають для полегшення вчинення певних правових дій одним з учасників шлюбного союзу. Наприклад, одна сторона шлюбного союзу є учасником товариства з обмеженою відповідальністю чи акціонером, і стала він / вона власником корпоративних прав перебуваючи вже в шлюбі. У разі їх продажу необхідна згода другого з подружжя, тому що це майно є спільним сумісним майном, яке нажите в шлюбі. На майно, яке нажите до укладення шлюбу, правило яке передбачає дачу згоди другого чоловіка, не поширюється. Уклавши шлюбний договорів і визначивши правовий статус корпоративних прав як приватне майно чоловіка або дружини, отримання дозвіл на відчуження або купівлю від другого чоловіка, не знадобиться.

В цілому інформації в цій статті досить для загального розуміння правової природи шлюбного договору. У разі необхідності скласти шлюбний контракт, або погодити його положення, фахівці Юридичної Компанії «Оптімум» завжди раді допомогти Вам і Вашій родині.

 

Архів статей

травня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...