Аліменти за договором

alimenti-za-dogovorom

Сьогодні я пропоную зупинитися на розгляді такого питання як утримання дитини до досягнення нею повноліття. Більш звична назва - виплата аліментів. Звертаю вашу увагу, що таке питання може виникнути як після розірвання шлюбу, так і під час шлюбу. Закон не встановлює обмеження щодо звернення до суду, якщо батьки ще проживають однією сім'єю. Таким чином ми робимо висновок, що ваші обов'язки по відношенню до своєї дитини жодним чином не залежать від відносин з дружиною/чоловіком. Отже, уявімо собі ситуацію, що Ви вже прийняли рішення звернутися до суду, щоб стягнути аліменти, але в процесі розгляду позову, або навіть до його подачі, вирішили піти шляхом домовленості. У такому випадку, Ваша з чоловіком/жінкою угода буде називатися аліментний договір, а його назва при підписанні у нотаріуса буде «договір між батьками про виплату аліментів на утримання дитини». За своєю суттю це двосторонній договір, а в разі досягнення дитиною 14 років може бути тристороннім, де у кожної зі сторін є як права, так і обов'язки. Форма договору - письмова, і підлягає нотаріальному посвідченню. Вартість послуг нотаріуса за запевненням такого договору в ціновому діапазоні від 800 до 1000 грн. Для укладання договору Вам потрібно з собою взяти паспорта, ідентифікаційні коди, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу (якщо таке у Вас вже є або рішення суду), а також свідоцтво про народження дітей. Всі документи необхідні в оригіналі. 

Перейдемо до змісту такого договору. Основною його умовою буде щомісячна виплата аліментів. Ви можете визначити будь-яке число місяця, зручне для такого платежу або вказати період з одного числа по інше, на Ваш розсуд. Сума вказується в національній валюті «гривня». Платіж перераховується на поточний або картковий рахунок, можливий і варіант готівки, але з отриманням письмової розписки. Тут також можна викласти умову, що сума переглядається раз на рік (і більше) залежно від індексу інфляції або інших обставин. Свобода договору передбачає те, що Ви можете прописати будь-які домовленості, які не суперечать законодавству України, і не погіршують права дитини в порівнянні з положеннями Сімейного кодексу України. Далі, як правило визначається сума платежу на літній відпочинок дитини. Найчастіше вона виплачується в червні місяці. Це необхідно для того, щоб забезпечити дитині, особливо якщо вона вже школяр, повноцінний відпочинок. Окремим пунктом слід вказати порядок участі батька у витратах на лікування, перебування у лікарні, відвідування спеціальних занять або спортивних секцій. Звичайно, Ви можете обмежитися тільки узгодженням аліментів, але згодом ці неврегульовані питання з додатковими витратами на відпочинок лікування та інше, можуть привести до розбіжностей і стати приводом не дотримуватися підписаний договір. Тому я Вам раджу максимально передбачити всі можливі ситуації. За загальним правилом аліменти на дитину сплачуються до досягнення нею 18 років, проте цей термін може бути продовжений до закінчення ним вищого навчального закладу.

Тепер ми розглянемо варіант так званого заліку - передачі нерухомого майна в рахунок аліментів. Що це мається на увазі - Ви передаєте у власність дитини нерухоме майно і з цього моменту припиняєте платити аліменти. По перше це можливо тільки з нерухомим майном - квартира, будинок, земля тощо. Автомобілі, депозити, техніка не можуть бути об'єктами цього договору. По друге, обов'язково потрібно отримати згоду органу опіки та піклування. І остання умова - Ви можете передати тільки те, що дійсно належить Вам за документами. Наприклад якщо у Вас з дружиною спільна квартира, яка оформлена на неї, то щоб укласти такий договір, спочатку потрібно виділити свою частину у вигляді ? квартири. І тільки тоді Ви отримаєте право розпоряджатися своїм майном.

Отже, Ви підписали договір у нотаріуса і кожна зі сторін отримала свій екземпляр, що ж відбувається далі? Якщо потрібно внести якісь зміни, доповнити або розірвати договір, то Ви робите це таким же способом як його підписували, письмово і в нотаріуса. Якщо одна зі сторін не виконує свої зобов'язання, можна звернутися до нотаріуса для отримання «виконавчого напису» і потім відразу звернутися у виконавчу службу, минаючи довгу і дорогу процедуру судового процесу.

Таким чином ми бачимо, що шлях мирного врегулювання конфлікту існує, і не один. Вони істотно заощадять Ваш час і витрати. Якщо ситуація склалася так, що удвох Ви з колишнім чоловіком/дружиною домовитися не можете, тому як заважають емоції, Ви можете звернутися за допомогою до адвоката. Тоді Вас двох запросять в офіс, проведуть консультацію, і запропонують варіанти вирішення проблеми. Сторонній людині легше це зробити, так як буде дотримуватися інтереси обох батьків та дитини, а також йому не заважатимуть особисті упередження. По суті в такому випадку адвокат виконує почасти роль судді, але це займає на порядок менше часу і відбувається в більш комфортній умовах. Уточнити умови і задати питання, Ви можете зателефонувавши в офіс нашої Юридичної компанії або через форму зворотного зв'язку на сайті.

Партнер «Юридичної компанії «Оптимум», адвокат, Ходаківська Катерина.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...