Отримання кредиту від нерезидента

otrimannya-kreditu-vid-nerezidenta

На сьогоднішній день при веденні великого та середнього бізнесу особистого капіталу власника, а також дохідної частини самого підприємства не завжди достатньо для підвищення продуктивності або підтримки вже досягнутих показників. У таких випадках позика (займ) у вигляді кредитування або фінансової допомоги може стати дуже корисним джерелом  отримання необхідних коштів. Отримувати подібного роду інвестиції можна як від резидентів України, так і від нерезидентів. У цій статті ми розповімо про реалізацію механізму отримання коштів від нерезидента. Під поняття «нерезидент» потрапляє як юридична, так і фізична особа. Ми не будемо вдаватися в економічний аналіз для з'ясування прийнятності фінансових умов в угодах, укладених з резидентами і нерезидентами; ми лише відзначимо певні юридичні особливості, які пов'язані з укладенням подібних угод, однією із сторін якої є іноземна особа. 

Насамперед, визначимо різницю між поняттями позику і кредит. Всі знають, що ці поняття в загальному розумінні однакові, тобто кредит - це певна сума коштів, яка надається позичальнику, а той у свою чергу зобов'язаний її повернути у встановлений термін. Позика - це поняття ширше. Виходячи з положень Цивільного кодексу, надати кошти в порядку позики може будь-яка фізична і юридична особа. Кредит же може надати тільки банківська установа або інша юридична особа, яка має відповідну банківську ліцензію на надання фінансових послуг (банк або кредитна спілка, наприклад). Тому при юридичному тлумаченні даних понять слід в першу чергу виходити з суб'єктного складу учасників правовідносин. Але для нерезидентів існує виняток. Будь-яка іноземна особа може видавати кредит, але ця можливість повинна закріплюватися за ним законодавством його країни. Що стосується фінансової допомоги – треба  пам'ятати, що вона може бути надана на поворотній основі,  або на незворотній. Різниця між цими видами допомоги полягає не тільки в обов'язку її повернення або неповернення, існують особливості з оподаткування сторони, яка приймає фінансову допомогу, щодо сплати податку.

Отримуючи будь інвестиції від нерезидента, слід  пам'ятати про певні моменти. По перше, оскільки в подібних правовідносинах беруть участь суб'єкти різних країн і правових систем, сторонам слід встановити, правом якої саме держави вони будуть користуватися при укладенні договору (і право якої країни буде прийматися за основу при розгляді спорів за таким договором). Оскільки в нашому випадку однієї зі сторін, а саме позичальником, виступає резидент України, в переважній більшості випадків за основу регулювання відносин береться саме право України. Відповідно, вимоги до договору встановлюються законами України. По друге, договір обов'язково укладається в письмовому вигляді. Більше того, до нього пред'являються певні вимоги за змістом. По третє, він підлягає обов'язковій реєстрації в НБУ. Існують певні вимоги щодо змісту договорів позики від нерезидентів, встановлені НБУ. Особливу увагу варто звернути увагу на процентну ставку. Ставка за договорами кредиту від нерезидента значно нижча, ніж по кредитах від резидентів. Так, в залежності від терміну дії договору встановлюються такі максимальні ставки: до 1 року - 9,8 %; від 1 року до 3-х - 10 %; понад 3-х років - 11 %. Слід зазначити, що вказані процентні ставки включають в себе не тільки плату за використання кредиту, а й штрафні санкції, а також додаткові комісії.

Оскільки предметом договору є грошові кошти, більше того виражені в іноземній валюті,  це створює необхідність контролю їх руху. Цю функцію виконує Національний банк України. Перед отриманням кредиту необхідно вибрати приймаючий  банк. Ним може бути як основний банк, в якому відкрито розрахунковий рахунок для ведення діяльності, так інший банк. Для фізичної особи відкриття окремого розрахункового рахунку обов'язково.  Далі для реєстрації в приймаючий банк подається повідомлення про договір. Воно може бути оформлено як на паперовому носії, так і в електронному вигляді, але електронний документ обов'язково повинен мати цифровий підпис, а також додається сам договір. Якщо договір складено тільки іноземною мовою, то подається також його переклад у вигляді нотаріально завіреної підписом перекладача копії. Далі приймаючий  банк вже сам передає інформацію за договором, а також підтверджує згоду на обслуговування розрахунків по ньому в НБУ. Також за реєстрацію сплачується збір, сума якого залежить від суми кредиту. Відповідно, крім зазначених вище документів в приймаючий банк подається підтвердження оплати цього збору. Далі після передачі пакета приймаючим банком в НБУ, останній розглядає і перевіряє його на відповідність вимогам законодавства, і в підсумку видає свідоцтво про реєстрацію договору кредиту від нерезидента, або ж відмова в такій видачі. При необхідності внесення змін до відомостей, які відображаються у свідоцтві, або ж про сторони, порядок подачі документів в НБУ ідентичний з первинної реєстрацією. Про обслуговування платежів за договором кредиту приймаючий банк так само регулярно зобов'язаний звітувати в НБУ.

Такою є загальна інформація процедури укладення та реєстрації договору кредиту з нерезидентом і його реєстрації в НБУ. Кожний договір  - це індивідуальний випадок, який вимагає персонального підходу і уваги. Тому фахівці Юридичної компанії «Оптимум», маючи значний досвід у супроводі такого роду угод, завжди готові допомогти Вам у роботі з кредитними договорами з нерезидентами на будь-якому етапі їх реалізації, починаючи від укладення і закінчуючи фіксуванням факту виконання обов'язків за ними.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...