Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Державна реєстрація права власності на об’єкт незавершеного будівництва
- Деталі
- Опубліковано: 25 грудня 2013
Часом ситуація з будівництвом об’єкта нерухомості складається так, що виникає потреба зареєструвати право власності на об’єкт, спорудження якого ще не завершено до кінця. Ця необхідність виникає у зв’язку з цілою низкою можливостей, що відкриваються після реєстрації права власності.
По-перше: реєструючи незавершений об’єкт ви маєте право в подальшому ним розпоряджатися (дарувати, міняти, продавати, надати в якості забезпечення кредиту тощо).
По-друге: зареєстрований об’єкт надає вам можливість переважного отримання права власності на земельну ділянку, що знаходиться під цим об’єктом.
Приклад: для будівництва об’єкту ви уклали договір оренди земельної ділянки. Термін дії оренди закінчується, об’єкт не добудований, грошей для подовження договору оренди не має.
Ви реєструєте об’єкт незавершеного будівництва (фактично отримуєте право власності на нього), і, відповідно до вимог земельного законодавства, земельна ділянка під нерухомим майном може бути отримана Вами в оренду чи у власність переважно перед будь-якими третіми особами.
Юридичне підґрунтя оформлення у власність об’єкта незавершеного будівництва наступне.
Закон України «Про іпотеку» містить поняття «об’єкт незавершеного будівництва» – це об’єкт будівництва, на який видано дозвіл на будівництво, понесені витрати на його спорудження, та який ще не прийнятий в експлуатацію відповідно до законодавства.
Враховуючи викладене, можна стверджувати, що державна реєстрація права власності на об’єкт незавершеного будівництва не є обов’язковою, а є скоріше правом власника.
Зокрема, у Цивільному кодексі України йдеться про те, що у разі необхідності особа (власник матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна) може укласти договір щодо об’єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об’єкта нерухомого майна, дозволу на виконання будівельних робіт, а також документів, що містять опис об’єкта незавершеного будівництва.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав на об’єкт незавершеного будівництва та їх обтяжень у випадках, установлених законом, проводиться у порядку, визначеному цим Законом, з урахуванням особливостей правового статусу такого об’єкта.
Іншими словами, право власності на об’єкт незавершеного будівництва підлягає державній реєстрації у разі потреби укладення правочину щодо такого об’єкта.
Згідно Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 703 від 22.06.2011 року державна реєстрація права власності на об’єкт незавершеного будівництва проводиться за наявності державної реєстрації речового права на земельну ділянку, на якій розташований такий об’єкт. Право власності реєструється за заінтересованою особою (особою, яка здійснює його будівництво).
Зазначеним Порядком визначений і перелік документів, які необхідно подати заявнику для проведення державної реєстрації права власності на об’єкт незавершеного будівництва, з них:
1) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку або витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер);
2) документ, що надає право на виконання будівельних робіт. Якщо відповідно до законодавства право на виконання будівельних робіт виникає з моменту повідомлення уповноважених органів, заявник подає копію документа, що відповідно до законодавства підтверджує факт повідомлення.
3) технічний паспорт на об’єкт незавершеного будівництва.
4) документ про сплату державного мита;
5) документ, що підтверджує плату за видачу витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
В будь-якому випадку, умови оформлення права власності на об’єкт незавершеного будівництва є дуже індивідуальними. В даній статті викладено лише загальні принципи та підстави реєстрації такого права власності. Якщо у Вас виникнуть питання щодо процедури такого оформлення, спеціалісти нашої компанії докладно вивчать Вашу ситуацію та нададуть вичерпні рекомендації, які дозволять Вам у найкоротший термін та з мінімальними витратами досягти необхідної мети.