Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Модельний статут. Що це таке?
- Деталі
- Опубліковано: 15 жовтня 2013
Ті, хто частенько відвідують реєстраторів в державних адміністраціях, або слідкують за розвитком законодавчої бази, яка регулює відносини в галузі корпоративного права, не раз чули про таке поняття як модельний статут. Чути, чули, але більша частина, іноді навіть самі юристи, не зовсім розуміють що це таке. В цій статті ми спробуємо пояснити поняття модельного статуту та сферу його застосування, продовжуючи інформаційний блок про статутні документи в нашому блозі.
Для початку, як завжди трохи історії. З розвитком різного роду правовідносин включаючи корпоративні, законодавець постійно намагається внести зміни в їх нормативну базу, щоб вдосконалити та полегшити їх регулювання. Так, влітку 2011 року були внесені зміни в основні нормативно-правові акти, які регулюють порядок створення і організацію юридичних осіб, які несли в собі вельми цікаві, і в той же дивні нововведення, які начебто спростять буденне життя підприємця. Одна з таких і є модельний статут.
А що ж це таке модельний статут? Виходячи з загального визначення – це документ, який встановлює порядок організації і управління конкретного товариства і на підставі якого воно веде свою діяльність. Тільки найбільш важливим моментом є те, що цей документ (модельний статут) затверджується не власниками, а Кабінетом Міністрів. Цікаво, чи не так? Щоб було більш зрозуміло, загальними словами модельний статут можна визначити як збірник правил, затверджений Кабміном, і за бажанням учасників взятий за основу документ при провадженні діяльності.
Використання модельного статуту значно відрізняється від звичного для всіх друкованого варіанту. Перш за все слід відзначити, що на підставі модельного статуту може здійснювати діяльність лише господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Ніякі інші організаційно-правові форми не можуть використовувати модельний статут. Це перше. Друге. Рішення про те, працювати на підстав модельного статуту чи звичайного приймає виключно вищий орган товариства (загальні збори учасників). При цьому таке рішення буде прийнято як при первинній реєстрації, так і в процесі ведення діяльності. Третє, модельний статут не подається для реєстрації і подальшого здійснення угод в друкованому вигляді. Це як будь-яка постанова Кабінету Міністрів, положення якого є публічними і можуть змінюватися лише ним. Не зайвим буде відзначити той факт, що модельний статут не містить відомостей про найменування компанії, її юридичну адресу, а також про склад учасників.
Тепер розглянемо можливість застосування модельного статуту. Ще трохи історії. Коли положення щодо модельного статуту набрали юридичної сили, а саме, можна було реалізовувати можливість роботи з ним, спираючись на норми відповідних законів, зареєструвати компанію на основі модельного статуту було неможливо протягом 4х місяців. Відповідь на запитання: «А чому?», вкрай проста. Через те, що Кабінет Міністрів його не затвердив. Ось такий жарт. Люди, які намагалися щось дізнатися у реєстраторів щодо модельного статуту отримували відповідь в стилі: «Ми самі не знаємо що це таке! Ми його навіть не бачили». Навіть коли Кабмін його затвердив, положення які він містить, в цілому дублюють положення профільних законів. При провадженні діяльності загальна роль в організації компанії переходить до рішень загальних зборів (протоколів).
Використовуючи модельний статут робота з банківськими установами взагалі може значно ускладнитися через нерозуміння співробітників банків поняття «модельний статут». Щоб не грішити лукавим словом на всі банки, можна зазначити декілька, спеціалісти яких знають про роботу компаній на модельному статуті, але це скоріше виключення.
Великим мінусом при роботі з модельними статутами є також неможливість самостійно внести в них зміни. Зміни вносяться лише Кабміном. В результаті виходить така ситуація; в разі внесення змін Кабінетом Міністрів до модельного статуту, такі зміни стосуються всіх товариств, які працюють на його підставі.
Практика показує, що використовування модельного статуту велика рідкість. Про цей факт кажуть цифри. Наприклад, в центральному районі міста Києва з 64 000 зареєстрований юридичних осіб тільки 10 працюють на підставі модельного статуту.
Даючи рекомендації відносно роботи на підставі модельного статуту, спеціалісти нашої Юридичної компанії радять все-таки утриматися від використовування цього «прогресивного» документу, даючи перевагу статуту на друкованій основі, який затверджено учасниками. Хоча при наявності бажання, спеціалісти нашої компанії зможуть допомогти створити компанію на підставі модельного статуту.
Источник: Компания «Оптимум»