Що робити якщо збив людину - коротка консультація адвоката

наїзд на пішохода

У цій статті мова піде про такий вкрай неприємний момент як «наїзд на пішохода», що в розмовній мові, без термінології, звучить як «збив людину», і конкретно про заподіяння йому середньої тяжкості або тяжких тілесних ушкоджень. Цей випадок дуже відрізняється від звичайного ДТП. Я розповім у чому відмінність, яка відповідальність водія і наведу коротку інструкцію для таких пригод. Більш повна інструкція може бути дана тільки при виїзді адвоката на місце і ніяк інакше. Як правило адвокат, який спеціалізується на таких справах не раз брав участь у слідчих діях і на місці може правильно оцінити дорожню обстановку, поведінку і стан водія, потерпілого, щоб скласти приблизний прогноз справи і повноцінно проконсультувати. Тому я настійно раджу Вам наведену нижче інформацію використовувати тільки як «засіб першої допомоги» і викликати адвоката на місце події. 

Отже, автомобіль збив людину, то головна відмінність ДТП за участю другої машини полягає в тому, що права, обов'язки і рівень відповідальності у водіїв і пішоходів абсолютно різний. Цивільний кодекс України ст. 1187 говорить про те що автомобіль є джерелом підвищеної небезпеки та відшкодування збитків заподіяне їм відшкодовує або особа яка їм управляла на момент заподіяння шкоди або власник автомобіля. Та не залежно від того, хто буде відшкодовувати збиток, відповідальність водія встановлює вже Кримінальний кодекс України і вона може полягати в порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження - ст. 286 -1 .

Далі я наводжу Вам інструкцію, що потрібно робити, у випадку якщо стався наїзд на пішохода. Пункти в інструкції розташовані не випадково, і виконувати їх рекомендую саме у наведеній послідовності:

1. Після удару (зіткнення, торкання) пішохода, негайно зафіксуйте автомобіль. Чи не продовжуйте рух, після зупинки використовуйте додатково ручне гальмо, і включіть аварійну сигналізацію.

2. Вийдіть з автомобіля, поставте знак аварійної зупинки, і оціните стан потерпілого, враховуючи, що в даній статті мова йде про тяжкі / середньої тяжкості тілесних ушкодженнях, то наступна Ваша дія дзвінок у швидку допомогу. Після того як подзвонили в швидку, викликаєте співробітників ДАІ.

3. Важливо - за таких травмах, не переміщуйте потерпілого, не намагайтеся його покласти в інше місце, посадити до себе в машину, надайте першу допомогу тільки з принципу «не нашкодити», самостійно не смикайте голову і кінцівки потерпілого. Якщо Ваших знань достатньо, при необхідності можете провести реанімаційні заходи, такі як штучне дихання, масаж серця, зупинка кровотечі накладанням джгута та інше. Якщо Ваша допомога неактуальна або неможлива, переходимо до наступного пункту.

4. До приїзду швидкої допомоги і співробітників ДАІ знайдіть свідків події, візьміть у них контактні дані, телефони, по можливості попросіть почекати опитування для протоколу.

5. Зателефонуйте своєму адвокату і викличте його на місце події. Якщо приїзд неможливий, попросіть залишатися з Вами на телефонному зв'язку до з'ясування ситуації.

6. Детально зафіксуйте на фото або схематично дорожню обстановку, знаки, розмітку, ухил дороги, видимість, погодні умови, і окремо осколки (деталі) від автомобіля - це буде важливо при проведенні автотехнічної експертизи. Постарайтеся для себе відновити швидкість свого автомобіля перед ударом, видимість дорожньої обстановки.

7. Якщо у Вас ще залишається час - повідомте про те, що трапилося свою страхову компанію. Якщо потерпілий в свідомості і в адекватному стані попросіть його дані і телефон.

8. Коли приїдуть співробітники ДАІ пред'явіть технічний паспорт, водійське посвідчення, страховий поліс. Перепишіть ПІБ інспекторів, номери їх посвідчень. При розповіді про події не вживайте обвинувальних фраз, як наприклад «я збив, я вбив», замініть їх більш ухильними «мені назустріч вибіг пішохід ...... раптово виник ... стався удар». Зведіть до мінімуму чіткі твердження, не кажіть, що точно їхали з такою то швидкістю і однозначно бачили / не бачили таке. Розповідаючи про те, що трапилося, використовуйте приблизні поняття, вкажіть свідків яких змогли знайти. Пізніше до моменту допиту у слідчого Ви вже не будете перебувати в шоковому стані, отримаєте не одну консультацію фахівця, адекватно відновите події і зможете відповідати на запитання. А поки, для початку нехай Ваша позиція буде дуже короткою і простою.

9. Далі Вас очікують складання протоколу, аналіз на наявність алкоголю в крові, і як варіант тимчасове вилучення водійського посвідчення і машини. У такому випадку заберіть з автомобіля цінні речі та документи, тому що його помістять на штраф майданчик.

10. І останнє - незважаючи на трагічність і жах який стався, постарайтеся поводитися спокійно, і якщо Ви розумієте, що у трагедії, швидше за все, є Ваша провина найближчим часом надайте допомогу потерпілому (як правило матеріальну на лікування).

Ще раз нагадую, що наведена коротка інструкція, без урахування будь-яких особливостей справи. Щиро бажаю, не стикатися з подібними ситуаціями, але бути до них готовим, щоб можливо підказати це вчасно комусь іншому.

Партнер Юридичної компанії «Оптимум», адвокат, Катерина Ходаківська.

Архів статей

травня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...