Підписання статуту акціонерного товариства

підписання статуту акціонерного товариства

Ми продовжуємо вести інформаційну рубрику про установчі документи, і в цій статті ми трохи розповімо про статут акціонерного товариства. Акціонерне товариство не настільки популярна форма як, ТОВ або ПП, і використовується, як правило, для ведення крупного бізнесу, який займає не найбільш великий сектор, але одна із недавніх ситуацій, з якою мали справу співробітники нашої компанії, все ж стала причиною для написання цієї статті, оскільки має доволі цікавий зміст.

На чому ми зупинимося – це саме підписання статуту акціонерного товариства. Шукаючи інформації в мережі можна знайти непогані роз’яснення та коментарі наших колег, але ця інформація не систематизована і, щоб отримати відповідь на питання, яке виступає основним об’єктом нашого розгляду, треба витратити багато часу для пошуку інформації. Ми ж намагатимуся надати комплексно надати інформацію відносно предмету статті. 

Розповідати про вимоги щодо змісту та оформленню статуту нема сенсу, вони детально та чітко викладені в профільних законах. А ось щодо підписання статуту може виникнути цікаве питання: «А хто може підписати статут акціонерного товариства?» Здавалося б смішно, всі відповідають: «Акціонери». Ну, як варіант, уповноважені ними особи, як на те вказує закон. З акціонерами все зрозуміло, а ось з поняттям «уповноважені особи» ми будемо розбиратися. 

Читаючи положення статей, не можна зробити висновку, кого саме відносять до «уповноважених осіб». Але аналізуючи їх, перші, кого необхідно відзначити – це представники безпосередньо акціонерів. Ними є фізичні особи, які уповноважені, на підставі довіреності від акціонера представляти його інтереси на зборах, а також підписувати статут від його імені. Далі, проводячи аналіз можна дійти висновку, що «уповноважені особи» не тільки персональні представники акціонерів. Уповноваженим підписати статут може бути особа, якій надають на те повноваження не конкретно один акціонер, а всі збори в цілому. Щоб було більш зрозуміло, краще пояснити на конкретному прикладі. Уявимо, що існує акціонерне товариство, в якому 500 акціонерів (завод або фабрика) і всі присутні на зборах. Уявіть собі, як буде виглядати затверджений ними статут, який містить в собі 500 підписів. В даному випадку збори після затвердження статуту можуть надати повноваження одній особі, яка підпише статут від імені всіх зборів. Звісно, може виникнути ситуація, коли статут затвердили, але не уповноважили конкретну особу. Для вирішення такої ситуації я є лист-роз’яснення Держкомпідприємництва, в якому вказується, що Голова зборів (не плутати з Головою правління) має право підписати статут одноособово в разі його затвердження акціонерами. Постає тоді додаткове питання: «Чи може Голова правління (вважай Директор) підписати статут?». Доречи, це питання і є основою тієї ситуації, про яку йшла мова на початку статті. Голова правління може підписати статут, але якщо на це йому дадуть повноваження збори акціонерів, в іншому випадку он це робити не має право. І не слід забувати, що якщо статут підписано особою, яка не мала на те права, це надає можливості його оспорити, і тим самим відмінити його державну реєстрацію, але про цю ситуацію ми будемо розповідати у наших подальших статтях. 

Роблячи загальний висновок по цій темі, слід відзначити, що головним моментом, який стосується підписання статуту є рішення зборів акціонерів. Якщо в протоколі прописати положення щодо підписання статуту виключна акціонерами (або їх персональними представниками), то лише тільки вони мають право це зробити, після чого можна провести державну реєстрацію. 

Сподіваємося, ця стаття задовольнила Ваш інтерес, пов’язанний із її темою. В разі виникнення якихось інших питань, ми з радістю дамо на них відповіді.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...