Заміна кредитора у зобов'язанні, або що таке договір цесії

pidpisannya-dogovoru-cessiyi

Іноді виникають ситуації, при яких у правовідносинах кредитора і боржника виникає потреба заміни однієї з сторін. У даній статті ми поговоримо про передбачену законом можливості заміни кредитора у зобов'язанні і правові наслідки такої процедури. 

Згідно з приписами Цивільного кодексу України, кредитор у зобов'язанні може бути замінений шляхом передачі своїх прав іншій особі в результаті певної  правової дії (відступлення права вимоги). Такою  в переважній більшості випадків є договір відступлення  права вимоги боргу, або ж, як часто називають відступлення права вимоги - договір цесії. Причому, що цікаво, незважаючи на часте вживання в мовному обороті, поняття «цесія» як термін не закріплено законодавчо. У законодавстві України він закріплений теоретично, однак дуже часто вживається для іменування саме договорів відступлення права вимоги. Відразу відзначимо дуже важливу деталь - заміна кредитора неможлива у правовідносинах, які нерозривно пов'язані з його персоною. Наприклад, не можна замінити кредитора (особу, яка отримує кошти) при сплаті аліментів, оскільки подібного роду правовідносини мають винятковий характер для їх учасників і не можуть включати в себе інших осіб. Також неможлива заміна кредитора і у випадку, якщо таке положення передбачене договором між кредитором і боржником.

Загальні вимоги закону до договорів відступлення  права вимоги (цесії) такі. При зміні кредитора форма і тип договору при зміні кредитора повинні бути такими ж, як і форма договору, на підставі якого виникло зобов'язання. Тобто, якщо зобов'язання виникло на підставі договору поставки (покупець зобов'язаний оплатити поставлений товар), який був укладений  у письмовій формі, договір цесії повинен укладатися також у письмовому вигляді. У разі укладення договору, який був нотаріально завірений, договір цесії також підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. У разі ж відступлення права вимоги за договором, який підлягає державній реєстрації, договір цесії також підлягає реєстрації у встановленому законом порядку. Необхідно враховувати, що в разі нехтування дотримання форми договору цесії, заміна кредитора буде вважатися такою, що юридично не відбулася.

Після укладення договору цесії необхідно повідомити боржника про зміну кредитора. Повідомлення має обов'язково бути письмовим. Крім самого повідомлення, боржникові необхідно представити докази переходу прав вимоги в зобов'язанні. Як правило, повідомлення посилають цінним листом з описом вкладення, щоб виключити можливість з боку боржника ухилятися від виконання зобов'язання на підставі того, що той не отримав доказів переходу прав кредитора.

Крім самого повідомлення, як правило, в лист-повідомлення про перехід права вимоги вкладається копія договору цесії та акт прийому-передачі документів , як доказ переходу права вимоги. Зміна кредитора може відбуватися без згоди боржника. По суті,  боржнику все одно перед ким виконувати зобов'язання, адже його головна мета - його виконати. Однак первинним договором може бути передбачена можливість зміни кредитора і за згодою боржника. У такому випадку, перед укладанням договору цесії обов'язково необхідно отримати дозвіл боржника на це. Варто пам'ятати, що у разі неналежного оповіщення боржника про зміну кредитора, новий кредитор не може пред'являти боржнику претензії щодо виконання зобов'язання. Крім того, якщо боржник виконав зобов'язання перед первинним кредитором воно буде вважатися виконаним і претензії до боржника не приймаються.

Говорячи про наслідки зміни кредитора, варто виділити той факт, що при зміні кредитора до нового кредитора переходить весь обсяг прав у зобов'язанні на тих же умовах, що належав первинному кредитору. (Хоча обсяг прав може встановлюватися договором уступки). Так, до нового кредитора може перейти тільки частина виконання зобов'язання, наприклад, вимоги сплати лише неустойки, або певної частини зобов'язань.

На практиці, договори цесії дуже часто укладаються в кредитних відносинах. Тобто коли один банк поступається правом вимоги оплати кредиту іншому банку. Також дуже часто цесія має місце  при переході прав кредитора в зобов'язаннях, що виникли в рамках договорів купівлі-продажу, поставки, реалізації товарів.

Інформація, що міститься в даній статті, дає лише загальне розуміння про природу договору цесії, його укладення та практичне  застосування. У будь-якому випадку, якщо ви збираєтеся відступати  або приймати право вимоги виконання зобов'язання, краще заздалегідь проконсультуватися з фахівцями для мінімізації ризиків, які можливі при подібного роду правовідносинах. Наша Юридична компанія надає послуги та консультації з приводу укладання договору по заміні кредитора у зобов’язанні. 

Архів статей

березня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...