Перешкоджання журналістській діяльності - юридична консультація

pereshkodgannya-gurnalistskiy-diyalnosti

Тема, про яку ми поговоримо сьогодні, актуальна завжди і в будь-якій країні. Більш того, вона настільки специфічна, що рідко хто її піднімає в загальних юридичних консультаціях. Питання, яке я пропоную розглянути - перешкоджання журналістській діяльності. Чи знаєте ви, що засоби масової інформації за правом називають ще однією гілкою влади в країні? А там, де є влада, завжди є так звана опозиція, тобто ті, хто має протилежну думку, і хочуть обмежити вплив своїх суперників. Ми не будемо заглиблюватися далі в причини та способи впливу на журналістів, а лише розглянемо цю ситуацію з точки зору закону. 

Кримінальний кодекс України встановлює кримінальну відповідальність за умисне перешкоджання діяльності журналістів, яка може бути виражена у вигляді штрафу від п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешту на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років. Переслідування журналіста за виконання професійних обов'язків, за критику, здійснену посадовою особою або групою осіб за попередньою змовою,  тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу в розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі до п'яти років, або позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років. Однак важливою умовою порушенням цих прав та обставина, що така діяльність журналіста була повністю законною. Наприклад, збір інформації про дії особи здійснювався відкрито, без порушення його конституційних прав, без застосування незаконних дій. Тобто, перш ніж прийти до висновку, чи було порушення прав журналіста, потрібно грамотно оцінити дії його самого а чи дотримувався він сам чинного законодавства, коли здійснював фото і відеозйомку людей або подій, або коли дав розголос листуванню і розмовам приватних осіб, не кажучи вже про такі ситуації, коли було здійснено проникнення в житло, приватну власність або до державної установи. Якщо після оцінки всіх обставин справи Ви прийняли рішення захищати свої права як журналіста, і ініціювати порушення кримінальної справи, то Вам слід підготуватися до наступних дій.

Необхідно взяти з собою паспорт, посвідчення журналіста і всі наявні підтвердження перешкоджання журналістській діяльності або переслідування. Це можуть бути листи (звичайні та електронні (роздруківка), показання свідків, колег, текстові повідомлення або акт, складений посадовою особою, що фіксує будь-який факт (наприклад,  складений дільничним або комісією). Насправді, докази і способи існують різні, і в даному питанні Ви або берете з собою все, що є, або консультуєтеся з адвокатом - які підтвердження надати і в якому вигляді. Отже, з наявними документами Ви приходите у відділення міліції за місцем свого проживання або за місцем реєстрації друкованого видання (іншого засобу масової інформації). Там у чергового слідчого Ви пишете заяву про порушення кримінальної справи, яку вносять в електронний реєстр досудових розслідувань. Після цього черговий слідчий передає матеріали тому слідчому, який веде цю категорію справ, і вже він починає проводити перевірку фактів і обставин. Обов'язково залишайте все свої контакти при поданні  заяви - мобільний телефон, поштову адреса та інше. За результатами перевірки Вас викличуть для дачі додаткових пояснень. Коли буде порушено кримінальну справу, Вам буде потрібно не один раз з'явитися до слідчого і брати участь у слідчих діях, таких як одночасний допит кількох осіб, проведення експертизи, тощо. Хочу звернути Вашу увагу, що крім наведеної мною статті кримінального кодексу, щодо Вас, звичайно, можуть бути вчинені супутні діяння, які підпадають під дію інших статей Кримінального кодексу України - нанесення тілесних ушкоджень, заволодіння Вашим майном (технікою, обладнанням, засобами запису) чи його пошкодження. У такому випадку потрібно буде задуматися про подачу цивільного позову в кримінальному процесі з метою компенсації матеріальної та моральної шкоди.

Кілька важливих моментів варто виділити окремо. Під час процесу подання заяви про порушення кримінальної справи не варто хід слідчих дій висвітлювати в пресі. Принаймні, ця інформація не повинна виходити від заявника. По друге - якщо пошкоджені матеріальні цінності, не варто їх ремонтувати і використовувати до проведення експертизи. Якщо Ви вирішили згодом стягнути моральну шкоду, то обов'язково зверніться до медичного закладу, щоб підтвердити свій стан і необхідність лікування. Адже моральний збиток - це не абстрактні суми, а компенсація за конкретні наслідки протиправних дій, виражені в діагнозах - депресія, розлад сну, і так далі. І останнє: пам'ятайте, що нерідко потерпілі можуть також стати підозрюваними, тому рекомендую детально ознайомитися зі своїми передбаченими законом правами і порядком запрошення адвоката для захисту Ваших прав у разі затримання.

Висновок, який можна зробити з усього сказаного - за свої права можна і потрібно боротися. Особливо за право здійснювати таку суспільно корисну професійну діяльність, як журналістика. Однак, робити це потрібно грамотно, підготовлено , і обов'язково з урахуванням особливостей законодавства та повноважень і функцій судової, правоохоронної системи. Консультацію з цього питання, а також термінову допомогу адвоката або супровід в судове засідання, на допит чи іншу процесуальну дію, ви можете отримати, звернувшись за телефоном 044-221-50-91, або в офіс нашої юридичної компанії.

Адвокат, партнер «ЮК «Оптимум» Катерина Ходаківська.

Архів статей

березня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...