Особливості покупки готового підприємства (ТОВ, ПП)

cho-treba-znati-pri-kupivli-pidpriemstva

Той, хто хоче розпочати бізнес, нерідко стикається з питанням: «А що краще - відкривати нову компанію або придбати вже готову?». У кожному разі, відповісти на це питання ви зможете лише самі, оцінивши можливі переваги і недоліки первинної реєстрації, або покупки готової компанії. 

На сьогоднішній день купівля готових підприємств дуже поширена при веденні бізнесу, тому хотілося б звернути вашу увагу на основні тонкощі, які необхідно знати при купівлі компанії. Відразу відзначимо, що в статті мова піде про покупку лише товариств з обмеженою відповідальністю чи приватних підприємств, як найбільш поширених організаційно-правових форм. Купівля корпоративних прав в концернах, корпораціях і подібних організаціях нами описуватися не буде, оскільки цей процес є великою рідкістю, і характерний для дуже великого бізнесу.

Отже, якщо ви визначилися, і вирішили все-таки придбати вже зареєстровану компанію, то можливі наступні варіанти. Це або компанія без оборотів (так звана «порожня»), або з історією діяльності, але зараз без фактичної діяльності, або працююче підприємство, яке вже приносить прибуток. Варто відзначити, що при купівлі будь-якого із зазначених видів є основні вимоги, які необхідно знати, так і спеціальні, які підходять для певного виду. У першу чергу, різниця між зазначеними типами підприємств полягатиме в ціні. Природно, підприємство, яке не працювало і не має оборотів, коштуватиме куди дешевше, ніж фірма з мільйонними оборотами.

Однак, як уже говорилося, є основні критерії, які підходять всіх підприємств. Перший з них - місце реєстрації компанії. Вимоги до місця реєстрації пред'являються різні, і часто вони суто персональні, однак з найбільш поширених можна виділити: ідентичність місця реєстрації компанії з місцем проживання її майбутнього власника, знаходження компанії на обліку в найбільш прийнятною для співпраці податкової інспекції, відповідність місця реєстрації місцем реєстрації майбутніх контрагентів. У всякому разі, перерахувати всі можливі побажання до місця реєстрації неможливо, оскільки у кожного вони суто приватні.

Друге, на що потрібно звернути увагу - це назва. Природно, краще купувати компанію з назвою, яка підкреслювала його основний вид діяльності. Хоча при бажанні назву можна і змінити. Якщо Ви знайшли компанію, яка підходить за місцем реєстрації та назвою, зв'яжіться з продавцем і попросіть його надати ідентифікаційний код, а також, при можливості скан-копії статуту (досить сторінки з назвою, адресою, статутним капіталом і даними учасників). За ідентифікаційним кодом юридичної особи можна подивитися дані про компанію в єдиному державному реєстрі юридичних осіб на сайті реєстраційної служби. На сьогоднішній день в реєстрі відображається досить великий обсяг інформації про компанію, тому, маючи копії статутних документів, можна порівняти дані, які в них викладені, з даними реєстру. Також за ідентифікаційним кодом можна перевірити наявність статусу платника ПДВ або єдиного податку, якщо необхідні підприємства, які є платниками відповідних видів податків.

Важливий момент, на яку необхідно звернути увагу - це подача звітності. Особливо це стосується підприємств з історією. Вимагайте у продавця надати Вам екземпляри поданих звітів.

Якщо Ви купуєте компанію з ліцензією, то зверніть увагу на терміни її дії, а також доповнення до неї.

Ну і нарешті, якщо ви купуєте раніше працювало підприємство з оборотами - допомога аудитора є невід'ємною частиною покупки, оскільки з тільки його допомогою можна встановити реальну ліквідність купується компанії . Найчастіше, такі підприємства продаються з вже проведеної аудиторською перевіркою. У такому випадку уважно ознайомтесь з актом перевірки, а також його датою її проведення. Бажано, щоб перевірка була проведена в поточному кварталі. Звертайте увагу на дебіторські і кредиторські заборгованості основних контрагентів. Якщо на балансі є нерухоме майно, або які-небудь особливі види рухомого (автомобілі, обладнання), уважно ознайомтеся з правовстановлюючими документами, актами приймання-передачі, з'ясуйте, чи поставлено майно належним чином на баланс фірми. Для такого аналізу краще залучити юриста.

Такими є  основні моменти, яким необхідно приділити увагу при покупці компанії. Ми ще раз звертаємо вашу увагу на те, що покупка компанії - це процес, який має практично в кожному випадку індивідуальний характер, тому звернення за допомогою до фахівців часто виправдане  і допоможе зрештою уникнути  фінансових втрат.  Якщо у вас виникне необхідність купити або продати підприємство, Вам завжди допоможуть співробітники нашої Юридичної компанії.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...