Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652
Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/optimum24com/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654
Бездіяльність державної виконавчої служби, або як змусити працювати державного виконавця результативно?
- Деталі
- Опубліковано: 28 січня 2014
Юридична компанія «Оптімум», у зв'язку з частими зверненнями наших клієнтів з проханням дати юридичну консультацію з питання взаємодії громадян з виконавчими службами, вважає за необхідне розповісти, як можна впливати на державного виконавця для отримання результативності по своєму виконавчому провадженні. Дана стаття розкриє специфіку взаємовідносин державного виконавця зі сторонами виконавчого провадження, а також підкаже можливі важелі впливу на активізацію ходу виконавчого провадження.
Виконавче провадження - це останній етап перед отриманням результату, за який велася боротьба в суді довгі місяці, а то й роки. Багато людей приходять в прийомний час до державного виконавця і відстоюють по годині або по дві в черзі на прийом, для п'ятихвилинного спілкування з ним. Найчастіше це спілкування не приносить результату, тому що стягувач не чує і не бачить конкретики - що конкретно було зроблено за його виконавчого провадження.
Як змусити державного виконавця результативно працювати по вашому провадженню?
1. Як працює державний виконавець? Що відбувається після відкриття провадження?
Для того, щоб зрозуміти, як правильно здійснювати законний тиск для отримання результату від державного виконавця, треба розуміти - як саме він працює з моменту відкриття виконавчого провадження і до моменту стягнення або ж закриття на підставі неможливості виконання (такий варіант теж можливий). Якщо взяти будь-яку районну виконавчу службу в м. Києві та порівняти кількість її співробітників з тими чергами і обсягом справ, стане ясно, чому державний виконавець так повільно працює. У одного державного виконавця у провадженні постійно знаходиться від двох до п'яти тисяч виконавчих проваджень. При цьому нові виконавчі документи надходять щодня. Робота ж з кожним виконавчим виробництвом, будь то аліменти, стягнення боргу, обов'язок знести споруду і т.д., займає значний час. Для початку виконавцю треба знайти шлях виконання рішення суду: визначити рахунки боржника і наявність грошових коштів на них, знайти майно, за рахунок якого може бути погашений борг, або ж вжити заходів до виконання іншого по суті судового рішення. Отже, переходимо до порядку проведення виконавчих дій.
Відкриття виконавчого провадження. На підставі заяви з залученим до нього оригіналом виконавчого документа, державний виконавець у триденний строк з моменту надходження заяви (і виконавчого документа) відкриває виконавче провадження. Зразок заяви на відкриття виконавчого провадження ви можете знайти у виконавчій службі на стенді (в мережі інтернет) або написати самостійно, що не складе особливих труднощів. Відкриття виконавчого провадження відбувається шляхом винесення виконавцем відповідної постанови. У цій постанові державний виконавець дає термін в 7 днів на добровільне виконання рішення суду боржником. Коли термін добровільного виконання рішення суду закінчується, державний виконавець починає пошук варіантів виконання рішення суду. При стягненні коштів - в першу чергу це виявлення банківських рахунків і майна, за рахунок якого можна задовольнити вимоги стягувачап.
Дії виконавця з виявлення коштів на банківських рахунках і майна боржника. Державний виконавець проводить заходи щодо пошуку коштів на рахунках і наявності рухомого і нерухомого майна. Він направляє запити з вимогою надати інформацію про наявність відкритих рахунків боржника та наявності рухомого та нерухомого майна в податкову інспекцію та органи, які реєструють право власності на нерухомість. Паралельно він виносить постанову про арешт рахунків боржника і на майно з метою виключити можливість зняття грошових коштів і відчуження майна. У випадку арешту рахунків, грошові кошти заходити на рахунки можуть, а от переводити їх на інший рахунок або проводити зняття таких коштів вже неможливо.
Якщо грошей на рахунках для погашення боргу вистачає, державний виконавець переводить ці кошти на рахунок державного казначейства, а державне казначейство на підставі розпорядження проводить списання цих коштів на рахунок стягувача. При цьому державний виконавець утримує з боржника виконавчий збір у розмірі 10% від суми перерахування до державного бюджету України за примусове стягнення грошових коштів. Зазначу, що 10% виконавчого збору сплачуються за рахунок боржника додатково до суми, зазначеної у виконавчому документі, у разі, якщо термін на добровільне виконання закінчився.
У випадку, якщо коштів на розрахункових рахунках не вистачає, або вони повністю відсутні, державний виконавець робить оцінку майна боржника і передає це майно торгуючої організації для його подальшої реалізації з публічних торгів. Надалі кошти, виручені з продажу, будуть зараховані на рахунок стягувача. Виконавче провадження буде виконано в повному обсязі.
Ситуація, коли грошових коштів немає, а також немає майна, за рахунок якого можна виконати рішення суду. У даному випадку державний виконавець проводить всі вище перераховані дії, тобто відправляє запити, і отримує відповіді про те, що на рахунках (якщо вони є) відсутні грошові кошти, відсутня рухоме і нерухоме майно. У такому випадку такі запити через 2-3 місяці відправляються повторно, і, у разі, якщо відповіді не змінилися, тобто - грошей і майна, як і раніше, немає, державний виконавець закриває виконавче провадження у зв'язку з неможливістю його виконання і повертає виконавчий документ стягувачу. Стягувач має право повторно направити виконавчий документ для повторного відкриття виконавчого провадження.
2. Можливі дії стягувача для прискорення роботи державного виконавця та очікуваний від їх здійснення результат.
Враховуючи завантаженість державних виконавців, ми повинні розуміти, що без активних дій з боку стягувача, результату можна не отримувати протягом дуже довгого часу.
Трохи відверну вашу увагу реальною ситуаціє, мимовільним свідком якої я став, перебуваючи у виконавчій службі. Чекаючи прийому державного виконавця , я спостерігав таку ситуацію. До виконавцю заходить працівник канцелярії та передає кореспонденцію, розписану на того начальником виконавчої служби . Виконавець, подивившись листи, знайшов приблизно 5 скарг на його бездіяльність за виконавчими виробництвами. З великим подивом, виявивши ці скарги, він уголос заявив присутнім (далі пряма мова) - «дивні вони люди, пройшло всього 3 місяці з моменту відкриття провадження, а вони вже скаржаться на те, що я нічого не встиг зробити. Не ночувати ж мені на роботі?».
Давайте подумаємо, як можна впливати на державного виконавця для прискорення ходу виробництва. У ситуації, коли після подачі Вами виконавчого документа на виконання довгий час нічого не відбувається, перше, що можна порадити - це скарга на дію або бездіяльність державного виконавця. При цьому треба обов'язково вказати те порушення, яке було допущено державним виконавцем за вашим виконавчим провадженням.
Треба розуміти, що скарги повинні бути аргументовані, факти в них - лаконічно і по суті ситуації викладені. Якщо скарга буде ґрунтуватися виключно на ваших емоціях, і не буде підтверджуватися реальними фактами порушення процедури примусового виконання судового рішення, результату така скарга не дасть. Важливий аспект - скарги слід подавати в потрібні органи, які контролюють виконавчу службу. У разі, якщо виконавець нічого дійсно протизаконного не зробив (я маю на увазі - не допустив порушення закону), я вам не раджу витрачати свій час на такого роду заходи.
Давайте визначимося, в які органи ви можете подати скарги на виконавця. Для початку, треба написати скаргу на ім'я начальника виконавчої служби та подати її через канцелярію нарочно або надіслати її поштою. Враховуючи, що начальник виконавчої служби в більшості випадків не агресивно налаштований на такого виду конфлікти зі своїми підлеглими, він проведе бесіду і перегляне ваше виконавче провадження, щоб визначити, чи мають місце ті обставини, на які ви вказуєте. І, якщо такі обставини мають місце бути, він вирівняє роботу по вашому виробництву через навіювання своєму підлеглому.
Чому варто написати скаргу в першу чергу саме начальнику виконавчої служби?
Треба врахувати, що вам для подальшої боротьби з виконавцем буде потрібна його відповідь на вашу скаргу, щоб долучити її до наступної скарги, яка піде безпосередньо до контролюючого наглядового органу - прокуратури. До цього кроку ви можете і не дійти, якщо начальник виконавчої служби правильно відреагує. Адже він розуміє, що надалі скарга піде саме в прокуратуру, яка, в свою чергу, особливо люб'язною не буде, і він як начальник втратить можливість впливати на ситуацію. Приблизно через тиждень після того, як ви подали скаргу на дію або бездіяльність вашого державного виконавця, раджу вам прийти на прийом до начальника державної виконавчої служби і почати діалог. Якщо бачите, що результату немає, попросіть його дати вам відповідь на скаргу в письмовому вигляді. Таким чином, ви отримаєте можливість подивитися, на підставі чого вам відмовлено, або що було виявлено в ході розгляду скарги, і які недоліки були усунені. Якщо ви не бачите, що були виправлені допущені виконавцем порушення, і конструктивного діалогу не виходить, то наступним вашим кроком буде звернення до прокуратури.
Скарга в прокуратуру подається точно така ж, яка подавалася на ім'я начальника виконавчої служби, тільки доповнюється відомостями про те, що ви скаржилися на дії або бездіяльність державного виконавця до начальника виконавчої служби, але порушення не були усунені (або ж бездіяльність триває). Що ж станеться після звернення зі скаргою до контролюючого органу? Вашу скаргу приймуть до провадження та витребують матеріали виконавчого провадження для перевірки. Хочу вам нагадати про право (і необхідність) знайомитися з матеріалами виконавчого провадження. Рекомендуємо при цьому зняти з нього копії. Це варто зробити перед тим, як ви почнете процедуру впливу на роботу державного виконавця шляхом подачі скарг, щоб не виглядати в непривабливому світлі, якщо в матеріалах провадження з'являтимуться документи, яких раніше (до написання вами скарги) не було. Так, іноді такі випадки бувають. Якщо у виконавчому провадженні з'являться документи, які ви раніше в ньому не бачили, прошу звернути увагу прокурора на цей факт, з наданням фотографій, отриманих у процесі вашого ознайомлення з матеріалами справи. Звертаю вашу увагу, що оскарження дій виконавця в органи прокуратури не закінчується на подачі скарги тільки в районну прокуратуру. Ви можете надалі оскаржити висновки районної прокуратури в міську або обласну прокуратури. Якщо і там ви не досягнете успіху, пишіть скаргу в Генеральну прокуратуру України. Зазначу цікавий момент - чим вище за підпорядкуванням орган, в який ви звертаєтеся, тим відповідь на ваші скарги буде грамотніша і повніша. Можу сказати, що в моїй практиці бували випадки, коли Генеральна прокуратура скасовувала всі відмови за скаргою на дії державного виконавця, отримані стягувачем з прокуратури району, міста чи області, і спускала на розгляд скаргу з своїми вказівками до районної прокуратури, для винесення відповідного припису, або сама Генеральна прокуратура приймала рішення за скаргою. Хоча такі випадки - велика рідкість.
Скарга на дії державного виконавця до суду. Законом передбачене ваше право звернення до суду з скаргою на дію або бездіяльність державного виконавця. У такому випадку ви подаєте скаргу аналогічну скарзі на ім'я начальника виконавчої служби, однак вже до суду. У скарзі обов'язково чітко треба вказати ті норми закону, які, як ви вважаєте, державний виконавець порушив при проведенні виконавчих дій. Ви маєте право подати скаргу до суду як відразу після виявлення порушення, так і після того, як пройдете повний круг оскарження дій в адміністративному порядку. Зверніть увагу, що таку скаргу на дії (бездіяльність) виконавця подають в той суд, який видав виконавчий документ.
У цій статті я описав найбільш поширені труднощі в роботі з виконавчою службою, а також певні методи впливу на швидкість і якість виконання рішення суду. Безумовно, як показує наша практика, кожна ситуація вимагає індивідуального підходу. У такому випадку вам, звичайно, краще звернутися за допомогою до кваліфікованого адвоката, хоча б для отримання професійної консультації.
Адвокат, партнер Юридичної компанії «Оптімум» Євген Зурнаджи.
Источник: Компания «Оптимум»