Кримінальна відповідальність юридичних осіб - підстави притягнення і види покарання

Кримінальний кодекс

23 травня 2013 наші парламентарії прийняли законопроект № 2990 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким вносяться зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України в частині відповідальності юридичних осіб.

На даний момент законопроект знаходиться на підписанні у Президента України і доля його невідома. Я пропоную розглянути даний законопроект з юридичної та практичної точки зору і зробити висновки, які можливо не сподобаються власникам свого бізнесу і тим людям, які збираються його створити.

Отже, законопроектом була встановлена кримінальна відповідальність юридичних осіб за конкретними видами злочинів, а саме (легалізація «відмивання» доходів отриманих злочинним шляхом; теракт; використання коштів, здобутих з незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин...; одержання хабара; пропозиція або дача хабара) . При цьому законодавець перераховує чітке коло осіб, якие може вчинити від імені юридичної особи ці правопорушення, це керівник, засновник, учасник або інша особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи та в її інтересах. Іншими словами це директор, власник підприємства, а також фізична особа, якій була видана довіреність на вчинення юридично значущих дій від імені підприємства.

Прошу звернути увагу, що даним законопроектом був обмежений коло юридичних осіб, які можуть бути притягнуті до кримінально-правової відповідальності, до них не відносяться: державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, організації, створені ними у встановленому порядку, які повністю утримуються за рахунок державного бюджету чи місцевого бюджету, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, а також міжнародних організацій.

Трохи відійшовши від теми, хочу зауважити, що одним з головних принципів права, є справедливість і рівність усіх перед законом - це закріплено і в Конституції України, однак з цієї застереження виникає логічне питання, а чому зробили виняток перерахований вище? Можливо тому, що основний вал кримінальних проваджень про отримання хабара, порушуються саме на посадових осіб органів влади.

Відповідальність юридичних осіб за перелічені вище злочини призначається судом у вигляді штрафу, конфіскації майна та ліквідації підприємства. При цьому основні види покарань є штраф і ліквідація підприємства, а конфіскація майна використовується як додатковий вид відповідальності, який застосовується з одним з основних.

Штраф - вид кримінального покарання, який передбачає стягнення грошових коштів від 5 000 (п'яти тисяч) до 75 000 (сімдесяти п'яти тисяч) неоподатковуваних податком мінімумів, в дохід держави. Неоподатковуваний мінімум на сьогоднішній день складає 17,00 грн. Якщо ми візьмемо найбільшу межу штрафу 75000 і помножимо його на неоподатковуваний податком мінімум, ми отримаємо 1275000 (один мільйон двісті сімдесят п'ять тисяч гривень). Суд при винесенні вироку буде враховувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, що безпосередньо вплине на розмір присудженого штрафу. Суд може розстрочити сплату штрафу на строк до трьох років.

Ліквідація підприємства - виключення підприємства з реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців за вироком суду. Ліквідація підприємства відбувається у разі вчинення кримінального злочину, яке визначено Кримінальним кодексом України як теракт. При ліквідації підприємства буде застосовуватися додатковий захід кримінальної відповідальності як конфіскація майна.

Хочу звернути увагу власників бізнесу, на такі статті Кримінального кодексу як дача хабара, за які в основному і будуть стягувати штрафи з підприємств, так що думайте, перш ніж виписувати довіреності на представлення інтересів від імені підприємства в державних органах, чи не зашкодить цей представник прямо або побічно вашому бізнесу.

Партнер Юридичної компанії "Оптімум", адвокат Зурнаджи Євген.

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...