Включення до Єдиного державного реєстру

включення до єдиного державного реєстру

З розвитком ринкової економіки в нашій державі розвивається і нормативна база, яка регулює всі процеси ведення бізнесу, починаючи від реєстрації (відкриття) і закінчуючи його ліквідацією (закриттям).

До речі, перші кроки по легалізації приватного підприємництва почали робитися ще 1989 року, коли в СРСР була дозволена приватна виробнича кооперація. Вже тоді почали створюватися перші господарські товариства та виробничі кооперативи. Із здобуттям Україною незалежності, в державі було взято курс на впровадження принципів ринкової економіки. Одними з перших законів, які регулювали процес приватного підприємництва, були (та в принципі і залишаються, адже вони свою юридичну силу не втратили, просто деякі їх положення були змінені або виключені з огляду прийняття інших законів) Закон «Про господарські товариства» та Закон «Про підприємництво». Після прийняття зазначених законів в Україні дійсно почало з'являється велика кількість приватних підприємств, господарських товариств та фізичних осіб-підприємців. У той час процес реєстрації був дуже складний і займав багато часу. З великим напливом бажаючих зареєструвати свій бізнес і розвитком інноваційних технологій з подальшим впровадженням їх в роботу, у державних органів виникла необхідність в окремому законодавчому регулюванні процесу реєстрації та ліквідації. У 2004-му році був прийнятий Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», який став регулювати не тільки процес реєстрації та ліквідації підприємства чи підприємця, але вводив поняття і принципи роботи Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ( далі ЄДР).

Сам по собі ЄДР - це єдина електронна база даних, яка містить всю необхідну (встановлену законом) інформацію про юридичних осіб (як публічного, так і приватного права) і фізичних осіб-підприємцях. Його формування почалося в липні 2004 року (з моменту вступу закону в силу) і закінчилося в 2009 році. Що ж означав процес формування ЄДР? Ті юридичні особи і підприємці, які були зареєстровані після липня 2004 року, автоматично включалися в реєстр. Ті ж, які зареєстровані до цієї дати, повинні були подати документи державному реєстратору для їх включення до реєстру, оскільки необхідність присутності в ньому обов'язкова і підтверджує факт державної реєстрації.

Хоч законодавець і надав 5 років для подачі документів по включенню до реєстру для тих, кому це було необхідно, як завжди залишилася велика кількість осіб (як юридичних, так і фізичних осіб підприємців), які так цього і не зробили у встановлені терміни. Найбільше це питання стосується підприємців, які зареєструвалися в кінці 90-х і забули про цей факт, або просто не вели діяльність. А потім, по виході на пенсію, зіткнулися з великими проблемами по її нарахуванню, оскільки в старих відомостях Пенсійного фондах залишилася інформація про них як про СПД, при цьому в єдиному державному реєстрі інформація про них не відображається. Для усунення подібних проблем необхідно закривати СПД шляхом ліквідації, але це неможливо, оскільки ліквідувати підприємця, інформації про який немає в ЄДР можливо. Така ж ситуація виникає і у юридичних осіб зареєстрованих до набрання законної сили Закону. Наприклад, один з учасників хоче вийти з колись створеного ним особисто або з партнерами юридичної особи, але через відсутність підприємства в реєстрі провести реєстрацію зміни складу засновників неможливо. Які ж виходи з описаних вище ситуацій, враховуючи, що терміни включення до реєстру вже пропущені? Насправді вихід є. Назвати його складним не можна, але і простим він не буде. Враховуючи той факт, що не всі юридичні особи та фізичні особи-підприємці подали у встановлений термін документи на включення до ЄДР, законодавець вирішив цю проблему створенням Тимчасової комісії з розгляду заяв про включення до ЄДР при Міністерстві юстиції України. Головна мета цієї комісії полягає у прийнятті заяви від осіб, які пропустили терміни їх розгляду, і на підставі розгляду заяви прийняти рішення про дозвіл (або відмову) включення до ЄДР. Тобто, починати процес включення до ЄДР потрібно з подачі заяви до Міністерства юстиції, яке адресується тимчасовій комісії. Заява розглядається 30 робочих днів. Але враховуючи сучасні реалії, цей термін частенько збільшується на невизначену кількість часу. У разі отримання позитивної відповіді від комісії, видається довідка про дозвіл включення до реєстру. Після цього державному реєстратору в районі реєстрації подається відповідна форма і проводиться реєстраційна дія щодо включення до ЄДР. Тільки після цього підприємство або фізична особа підприємець може внести зміни у свої дані або зовсім припинити діяльність.

Як вже зазначалося, на сьогоднішній день питання про включення до реєстру стає тільки перед тими особами, які були зареєстровані до 1 липня 2004 року, або створювали господарські товариства (або інші юридичні особи, учасником якого були) і геть забули про це, що потягнуло за собою виникнення проблем. Тих, хто постійно вів діяльність (і по ходу був включений до ЄДР) або припинив цю діяльність шляхом ліквідації до вказаної дати питання включення до реєстру не ставиться зовсім. А у випадку, якщо у Вас виникли проблеми з включення до ЄДР, фахівці нашої Юридичної компанії з радістю Вам допоможуть у їх вирішенні.

 

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...