Як поділити спільне майно при розлученні подружжя

podil mayna

На прохання читачів нашого блогу, наша Юридична компанія звертає увагу, що в статті «Основні спірні моменти в правовідносинах» ми дали короткий опис тих складних процесів, які відбуваються при розлученні подружжя.

У цій статті мова піде про досить трудомісткий процес - про поділ спільного майна подружжя. Коли у відносинах все стабільно і добре, рідко хто з подружжя замислюється про наслідки угод, операцій з нерухомістю. І тільки коли вже сім'я розпалася, і виникає питання про існування кожного окремо, люди починають розуміти всю складність ситуації. Скажу відразу, що розірвання шлюбу ніяк не змінює Ваше право на спільно нажите майно. Ви можете поєднати обидва процеси і розлучення і поділ речей (нерухомого майна), але можете робити це послідовно. Для початку ми з Вами повинні визначитися, що саме підпадає під поняття «спільного майна». За загальним правилом вважається, що кожна річ (крім речей індивідуального користування), придбана під час шлюбу є спільним сумісним майном подружжя і відповідно вони мають абсолютно рівні права. Розпорядження майном відбувається тільки за взаємною згодою подружжя, а на підписання договору вимагає нотаріально завірена згода чоловіка (дружини) також має бути нотаріально посвідчена. Запам'ятайте, винятками з цього правила є: майно, набуте до реєстрації шлюбу; майно, отримане в період шлюбу в порядку спадкування чи дарування, приватизоване майно або придбане за особисті кошти, приватизована земельна ділянка; особисті речі, коштовності, отримані премії, нагороди; відшкодування , отримане за заподіяну шкоду або зіпсовану річ, страхові виплати.

Отже, після того як ми визначилися, що не підлягає розділу, я відповім на найпопулярніші питання, які виникають у даній темі.

Питання перше - майно було придбано до реєстрації шлюбу, але ви вже фактично проживали однією сім'єю. Поки немає відповідного рішення суду про те, що майно визнано спільним, воно є Вашим особистим. Суд виносить такі рішення за наявності двох доведених обставин: Ви дійсно перебували у фактичних шлюбних відносинах, тобто жили однією сім'єю, і друге, придбали таку річ за загальні спільні кошти. Ці факти довести водночас і складно і легко. Наведу приклад. Якщо перед покупкою квартири, ви і ваш(а) чоловік (дружина) знімали грошові кошти з рахунку в банку, то такий факт просто підтвердити, взявши виписку з банку. Якщо ж це були вкладення батьків, накопичені готівкові гроші, будь-ким подаровані та інше, то в даному випадку дуже проблематично підтвердити це документально.

Питання друге - наявність дітей. Дійсно, за рішенням суду частина дружини (чоловіка) при розділі майна може бути збільшена або зменшена залежно від того з ким проживають неповнолітні діти, або повнолітні але непрацездатні син / донька, і залежно від того, який розмір аліментів сплачується для їх утримання і розвитку. До отримання рішення суду вважається, що частки в майні у подружжя рівні.

Третє питання, - в яких ще випадках частина при розділі майна може бути зменшена для одного з подружжя. У випадках якщо такий чоловік (а) не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховував наявність спільного майна, умисно псував або знищував його або використовував на шкоду інтересам сім'ї.

Як ділити спільне майно. Якщо шлюбний договір на тему майнових прав відсутній, то залишаються наступні варіанти: 1) подружжя домовляються про порядок розділу спільного майна і частин, які отримує кожен з них. При цьому необхідно укласти письмовий договір, де детально описати, як підлягає розділу кожна спільна річ. Якщо ви ділите нерухоме майно, то обов'язково договір повинен бути нотаріально посвідчений. 2) розділ майна відбувається за допомогою суду. Позов подається за місцем знаходження майна і не має ніякого значення хто в судовому процесі позивач, а хто відповідач. Ця обставина ніяк не впливає на переконання суду, кому слід отримати більшу частину майна. Судовий збір за таке позовна заява становить 1 відсоток від зазначеної Вами суми позову. Грошова компенсація одному їх подружжя за частину його майна допускається тільки за згодою його згодою. Речі необхідні для професійної діяльності (музичні інструменти, медичне обладнання) присуджуються тому, хто їх використовував, але з обов'язковим урахуванням вартості речей при визначенні частини другого чоловіка. Пам'ятайте, що при розділі майна суд враховує інтереси не тільки Ваші, а й дітей, а також безліч важливих факторів, які обов'язково існують в кожній ситуації.

Позовна давність для позовів про поділ майна застосовується тривалістю три роки з моменту розірвання шлюбу, і не застосовується взагалі, якщо шлюб не розірвано.

Пам'ятайте, що укласти шлюбний договір Ви можете протягом усього періоду шлюбу, а не тільки в момент реєстрації.

У випадку якщо у Вас вже виник конфлікт і суперечка, на тему як саме буде ділитися майно, рекомендую Вам вдвох прийти на консультацію до юриста. Можливо після того як Ви почуєте, що говорить у даному випадку Закон, вирішите домовитися без втручання держави у Ваші майнові відносини.

Партнер Юридичної компанії «Оптімум», адвокат, Ходаківська Катерина.

 

Архів статей

квітня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...