РЕЄСТРАЦІЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО ПОЧАТОК РОБІТ ТА ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО ГОТОВНІСТЬ ОБ’ЄКТА ДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

reestraciya-deklaracii-pro-pochatok-robit

У даній статті ми розкриємо тему початку будівництва і введення об'єкта будівництва в експлуатацію. Будемо виходити з ситуації, що  замовник будівництва володіє земельною ділянкою на праві власності, або ж використовує його на умовах оренди, тобто на законній підставі. Переважну увагу звернемо на будівництво об'єктів, які відносяться до III категорії складності. До неї можна віднести індивідуальні житлові будинки загальною площею більше 300 кв.м., житлові будинки та інші об'єкти. Категорія складності будівництва визначається проектантом у відповідності з будівельними нормативами. На категорію складності впливає поверховість будівлі, площа забудови та інші критерії. Існують деякі відмінності в отриманні дозвільної документації при будівництві та введенні в експлуатацію об'єктів, які відносяться до III категорії складності і скажімо,  IV чи V категорії складності. Такі відмінності впливають на час отримання документації та на «бюджетну сторону». 

При будівництві об'єктів, які відносяться до III категорії складності, перш за все необхідно зареєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт, а після завершення будівництва зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Крім того, для III категорії складності немає необхідності проводити експертизу об'єкта будівництва. При будівництві об'єктів, які відносяться IV і V категорії складності,  необхідно отримати дозвіл на початок виконання будівельних робіт, при цьому  необхідною умовою є проведення експертизи об'єкта, а за результатами будівництва забудовник реєструє такий документ, як «акт готовності об'єкта до експлуатації». Також необхідно звернути увагу на те, що реєстрацію актів готовності об'єкта до експлуатації проводить не місцева інспекція Державного архітектурно -будівельного контролю в регіоні, де розташований об'єкт, а Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю України.

Вважаю за доцільне нагадати, що для об'єктів III категорії складності існує також поняття проведення підготовчих робіт. Тобто, фактично, до початку будь-яких робіт по зведенню будови необхідно зареєструвати декларацію про початок виконання підготовчих робіт.

Для реєстрації декларації про початок виконання підготовчих робіт необхідно розробити проект їх виконання. Можна зайнятися підготовчими роботами і під час них допрацьовувати необхідну документацію. Деякі забудовники проводять підготовчі роботи більше ніж півроку, і в цей же час паралельно отримують іншу необхідну документацію. Після реєстрації декларації про початок виконання підготовчих робіт ви маєте право виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Роботи, передбаченими будівельними нормами, державними стандартами і правилами, визначаються проектом виконання підготовчих робіт і можуть включати роботи по встановленню огородження будівельного майданчика , по знесенню об'єкта або його частини (у разі його реконструкції), тощо. Однак, зареєстрована декларація про початок виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт по спорудженню об'єктів III категорії складності. Для виконання таких робіт необхідно зареєструвати декларацію про початок виконання будівельних робіт. Реєстрацію можна проводити наступними способами -  безпосередня подача декларації до відповідної інспекції Госархстрой контролю. При цьому, в рекомендованому інспекцією Держархбудконтролю порядку необхідно додати до декларації всі копії необхідних документів, таких як правовстановлюючі документи на землю, та інші. Також можна здійснити подачу декларації через пошту.

Для заповнення самої декларації необхідно мати відповідні документи, дані з яких вписуються в неї. Одним з найголовніших документів (крім правовстановлюючого документа на землю) я б назвав містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки,  які видаються в управліннях архітектури місцевих адміністрацій. Отримання такого документа є безкоштовним. Однак, серед інших документів, необхідних для отримання містобудівних умов, ви зобов'язані надати до відділу архітектури містобудівний розрахунок.

Такий розрахунок проводиться проектними організаціями і не є безкоштовним. Слід пам'ятати, що особа, яка здійснює технічний нагляд на об'єкті, повинна мати відповідний сертифікат, і головний архітектор проекту також повинен мати сертифікат, оскільки дані про сертифікати відображаються в декларації.

Коли вами зареєстрована декларація,  ви обов'язково,  в семиденний строк з моменту її реєстрації, зобов'язані сповістити інспекцію техногенної безпеки та місцеві органи самоврядування, або місцеву адміністрацію про початок виконання будівельних робіт. Лише після таких дій ви маєте право виконувати будівельні роботи.

Введення в експлуатацію об'єктів III категорії складності здійснюється в наступному порядку. Отже, ви завершили виконання будівельних робіт і вам необхідно ввести його в експлуатацію. Перед тим, як заповнювати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, потрібно  здійснити інвентаризацію об'єкта – виготовити  технічний паспорт.

На сьогодні виготовленням технічного паспорта займається не тільки БТІ, а будь-яка особа, яка отримала відповідний сертифікат. У декларацію про готовність об'єкта в експлуатацію вносяться дані про об'єкт згідно технічного паспорта.

Зверніть увагу -  якщо під час будівництва відбувалися якісь зміни у складі учасників будівництва (змінився технагляд, головний архітектор проекту, генпідрядник, субпідрядник), то обов'язково відображаєте в декларації про початок робіт інформацію про такі зміни, потім реєструєте декларацію про зміни до декларації, а потім, з урахуванням змін заповнюєте декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.

Після того, як вами зареєстровано декларацію  про готовність об'єкта до експлуатації, слід отримати свідоцтво про право власності.

Зверніть увагу, що в виготовленому техпаспорті (до реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації) може бути дві відмітки:

1 ) об'єкт не введений в експлуатацію;

2 ) документів, що підтверджують присвоєння поштової адреси, не надано.

Після реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації необхідно звернеться до органів місцевої влади, чи адміністрація для отримання поштової адреси об'єкта. Під час цього процесу може виникнути питання про сплату пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Після отримання документів про присвоєння поштової адреси, маючи на руках декларацію про готовність об'єкта до експлуатації, ви звертаєтеся до організації, яка виготовила техпаспорт для зняття в ньому вищевказаних позначок. І тільки після ви можете звертатися до державної реєстраційної служби для отримання свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомості.

Більш детальну інформацію з питань оформлення дозвільної документації на будівництво, реєстрації декларацій на початок робіт і про готовність об'єкта до експлуатації, а також з приводу оформлення права власності на нерухоме майно, ви можете отримати, звернувшись до фахівців Юридичної компанії «Оптимум». 

Архів статей

березня 2024
пн вт ср чт пт сб нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Нове зі статтей

Продовжуємо серію статей «питання які задають на допитах» в якості свідка по кримінальному провадженню - підробка документів стаття...
Які питання задають на першому допиті в Податковій міліції, ви можете подивитися тут, тож плавно переходимо до питань, які вам...
У цій статті мова піде про одну схему порятунку депозиту, сума якого перевищує 200 000,00 грн. (Сума, яку повинні повернути при...